SMP ISLAM JAKARTA TUGASKU PULOMAS DESIGNATION UNDER IOV SECTION OF YOUTH - Indonezja

Indonesia

Indonezja to kraj-archipelag złożony z 17,508 wysp (6 tys. zamieszkałych) rozciągających się wzdłuż równika w Azji Południowo-Wschodniej. Terytorium Indonezji zamieszkują ludy przybyłe w czasie różnych migracji, czego wynikiem jest wielka różnorodność kultur, grup etnicznych i języków. Stąd też tradycyjna kultura indonezyjska i folklor są wielowymiarowe i synkretyczne. Archipelag zamieszkuje w sumie ponad 300 grup etnicznych noszących ślady wpływów arabskich, chińskich, a także europejskich. Każda z grup posiada zbiór własnych tradycyjnych tańców, a wszystkich oryginalnych tańców indonezyjskich jest ponad 3000. Pod względem czasowym można je podzielić na trzy ery: prehistoryczną, hinduistyczno-buddyjską oraz islamską. Pod względem rodzajowym – na dwa gatunki: tańce dworskie i ludowe.


Zespół SMP ISLAM TUGASKU pochodzi z dzielnicy Pulomas w mieście Dżakarta Wschodnia. Faktycznie Dżakarta nie jest oficjalnie miastem, lecz prowincją ze statusem stolicy i liczy ok. 10 milionów mieszkańców.


Na Festiwalu zespół przedstawi następujące tańce: tari pendet (balinejski taniec będący pierwotnie wyrazem kultu religijnego i przedstawiający przyjęcie powitalne z okazji zejścia bogów na ziemię), nandak ganjen (względnie nowa kompozycja taneczna z Dżakarty, wyrażająca swawolną i figlarną naturę młodzieży), gambyong (taniec jawajski rzekomo wymyślony przez tancerza ulicznego noszącego właśnie takie imię; jest to taniec towarzyski wykonywany w rytm bębna), indang (taniec, który jest owocem „małżeństwa” pomiędzy kulturą Minangkabau z Sumatry Zachodniej a cywilizacją islamską, która pojawiła się na wyspie w XIV wieku), lilin (sumatrzański taniec ze świecami), kancet tebengang madang (taniec plemienia Dayak Kenyah symbolizujący lot dzioborożca), tekenaq bungan malan (taniec poświęcony bogini mądrości Bungan Malan), Saman (taniec z regionu Aceh), jaran kepang (jawajski taniec przedstawiający grupę jeźdźców na koniach), mollucas (taniec z bambusami). Muzyka indonezyjska jest oryginalna i urzekająca; wymaga specjalnego zestawu instrumentów gamelan, dzięki którym uzyskuje się niepowtarzalny styl muzyczny. Widownia festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć cały szereg metalofonów, ksylofonów, bębnów, gongów i fletów bambusowych.


Kierownikiem zespołu jest Andris Adhitra, kierownikiem muzycznym Jufri, a choreografem Yachinta Gisella Alisya.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?