OKŘEŠÁNEK - Czechy

Czech Republic

Třebíč jest przytulnym i pełnym zieleni miasteczkiem na Morawach, historycznej krainie stanowiącej część Republiki Czeskiej. Liczący prawie 40 tys. mieszkańców, Třebíč położony jest w kraju Wysoczyzna, nad rzeką Igławą (65km od Brna), a do jego atrakcji turystycznych można zaliczyć liczne zabytki, m. in. romańską bazylikę św. Prokopa, dzielnicę żydowską (oba zabytki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO), pomnik św. Cyryla i Metodego, drugi największy rynek w Czechach oraz wieżę ratuszowa z największym zegarem w Europie.


Zespół OKŘEŠÁNEK został założony w 2002 roku. W jego skład wchodzi 47 osób, w tym siedmioosobowa kapela grająca na skrzypcach, klarnecie, kontrabasie i vozembouchu. Repertuar obejmuje ludowe piosenki i tańce, rymowanki dziecięce i zwyczaje ludowe. Ukazuje dawne życie dziecka w grach i zabawach, gdy nie było jeszcze nowoczesnych zabawek, mediów ani rozrywek elektronicznych. OKŘEŠÁNEK jest członkiem dwóch stowarzyszeń folklorystycznych: Stowarzyszenia Horácko oraz Stowarzyszenia Republiki Czeskiej. Zespół cieszy się dużą popularnością i dlatego często uczestniczy w wielu festiwalach, przeglądach i koncertach. W 2010 roku został zakwalifikowany przez specjalną komisję do występu podczas cieszącego się największą popularnością dziecięcego festiwalu folklorystycznego w Luhačovicach, gdzie przyznano mu tytuł najlepszego zespołu ludowego. OKŘEŠÁNEK występował w Chorwacji, Włoszech, Słowacji, Ukrainie oraz na Węgrzech, gdzie uczestniczył w Międzynarodowych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży – Przyszłość Europy – Csipero w Kecskemét.


Na Festiwalu zespół przedstawi program złożony z dziecięcych zabaw, piosenek i tańców wykonywanych w polu podczas pasienia krów i gęsi. Będzie można również zobaczyć dawny zwyczaj topienia Marzanny, czyli kukły przedstawiającej słowiańską boginię zimy i śmierci. Obrzęd ten odbywał się zazwyczaj w dzień równonocy wiosennej. Ponieważ fabuła przedstawienia związana jest z codziennym życiem, będzie można zobaczyć cały szereg sprzętów gospodarstwa domowego oraz rekwizytów takich jak miotły, kije, taczki, wózki dziecięce, łyżki, itp.


Kierownikiem zespołu i choreografem jest Ilona Mikešová.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?