CRVENA STIJENA - Czarnogóra

Montenegro

Czarnogóra leży w śródziemnomorskiej części Europy, nad Morzem Adriatyckim, a jej społeczeństwo jest wielokulturowe i wielowyznaniowe, gdyż przez wieki kształtowało się pod silnym wpływem nie tylko basenu Morza Śródziemnego, lecz także cywilizacji i kultury Europy Środkowej i Wschodniej. Leżąc pomiędzy Wschodem i Zachodem, kultura czarnogórska jest zlepkiem elementów iliryjskich, hellenistycznych, rzymskich, katolickich, prawosławnych i islamskich. Terytorium Czarnogóry zostało zasiedlone 180 tys. lat temu, a najstarsze historyczne pozostałości to znaleziska archeologiczne wykopane w jaskini Crvena stijena, która była pierwszym zasiedlonym ludzkim habitatem na tym terenie.


Stowarzyszenie kulturalno-artystyczne CRVENA STIJENA zostało założone w 2006 roku w stolicy Czarnogóry – Podgoricy. Nazwa Podgorica znaczy „pod Goricą” [pod górką], gdzie Gorica to nazwa wzniesienia górującego nad miastem. Z kolei nazwa zespołu wzięła się od nazwy jaskini Crvena stijena [czerwona skała], znajdującej się w jednym ze wzgórz otaczających miasto i zwanym Velje brdo. W skład stowarzyszenia wchodzą następujące zespoły: zespół folklorystyczny, chór młodzieżowy oraz sekcja teatralno-recytatorska. Jako że Czarnogóra jest krajem wieloetnicznym, zespół folklorystyczny wykonuje tańce i pieśni nie tylko z terytorium Czarnogóry, lecz również z innych republik byłej Jugosławii. Zespół liczy ok. 200 członków pogrupowanych według wieku.


Na Festiwalu CRVENA STIJENA zaprezentuje następujące tańce: sumadija (z północy kraju), vrsuta (ze wzgórz okalających wybrzeże), bokeljske igre (tańce z regionu Boka – nadmorskiej części Czarnogóry), povardarje (z północnowschodniej części kraju), vranjanska svita (z południowej części Serbii, graniczącej z północną częścią Czarnogóry), pirinska makedonija (z Macedonii Pirińskiej), banat (z Banatu, północnej części Serbii – taniec wykonywany przez Czarnogórców mieszkających na terenach przygranicznych). Wiązankę tradycyjnych melodii wykona na piszczałce Stefan Martinovic. 


Kierownikiem zespołu jest Drasko Savkovic, a Goran Savkovic jest choreografem.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?