KINDERVOLKSTANZ UND SCHUHPLATTLERGRUPPE FÜRNITZ - Austria

Austria

Miejscowość Fürnitz, wspomniana w źródłach po raz pierwszy ok. 990 roku, leży niedaleko malowniczego jeziora Faaker-See, tuż nad południową granicą kraju związkowego Karyntia. Granica ta jest również granicą państwową, za którą rozciągają się już Włochy i Słowenia. Tak więc historycznie jest to punkt przecięcia się trzech kręgów kulturowych: słowiańskiego, romańskiego i germańskiego. W Fürnitz bardzo wcześnie rozwinęło się bogate życie kulturalne. Powstawały chóry, towarzystwa kulturalne, korporacje akademickie, grupy teatralne oraz zespoły kultywujące ludowy śpiew i taniec.


Zespół Kindervolkstanz- und Schuhplattlergruppe Fürnitz został założony w 1995 roku. Priorytetowym zadaniem od samego początku było zapewnienie dzieciom możliwości ciekawego i wartościowego spędzenia czasu wolnego, z dala od mediów elektronicznych, a także wspieranie poczucia wspólnoty i ducha koleżeństwa w grupie – wychodzenia od koncentrowania się na „ja” do koncentrowania się na „my”. Przekazywanie wartości kulturalnych idzie w parze z przekazywaniem i kultywowaniem typowych karynckich zwyczajów. Oprócz tańców karynckich, takich jak Kreistanz, St. Veiter, czy Grafensteiner dzieci uczą się także tańców z innych krajów związkowych oraz niemieckojęzycznego regionu alpejskiego, które w większości bazują na podstawowych krokach lendlera, mazurka, polki, walca i tańca Boarischer. Najbardziej ciekawym a zarazem popularnym tańcem jest Schuhplattler, którego pierwotną formą był żywiołowy taniec zalotny, który wielu literatów i badaczy próbowało niegdyś porównać do tokowania cietrzewia. Autorami byli prości ludzie – chłopi, myśliwi, drwale. Nieporadni w swoim sposobie wyrażania się, co wynikało z braków wykształcenia, a także codziennej ciężkiej fizycznej pracy, próbowali w tańcu zaimponować kobietom tężyzną, sprawnością i wytrwałością. Stąd też charakterystyczne kroki i gesty.

 

Zespołowi towarzyszy własna kapela grająca na akordeonie, gitarze, cymbałkach oraz flecie poprzecznym. Koncertując i uczestnicząc w licznych festiwalach zespół dotychczas odwiedził takie kraje jak Francja, Belgia, Węgry, Polska, Słowenia, Niemcy, Włochy, Czechy, Holandia, Chorwacja.


Kierownikiem grupy jest Beatrix Mischkot.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?