DZIEŃ ARMEŃSKO-GORCZAŃSKI

Hasłem, myślą przewodnią środowego wieczoru XVIII Festiwalu Święto Dzieci Gór jest most między prawdą a godnością.


Przy odrobinie dobrej woli prawdy - i tej scenicznej i tej życiowej - można szukać w występie zespołu ze Słopnic. Małe chłopaczki w lnianych strojach i dziewuszki w jadwisiach, a między nimi… dramat. Bo chłopcy zaczepiali dziewczęta, przeszkadzając im w zabawie, a teraz chętnie by się z nimi pobawili. Dziewczęta przeprosiny przyjmują, bo przecież prawdą jest, że w gromadzie zawsze sympatyczniej mija czas. Stawiają tylko warunek, wiadomo, ta zawsze dojrzalsza płeć: „nie będziecie się śmiać, jak dzieci…”


W zabawach, choć prowadzonych na scenie, widać było bardzo dyskretną reżyserię, co znów sprzyja prawdzie. MALI SŁOPNICZANIE prawdziwi byli krążąc we wciąż rosnących a po chwili znów malejących „Konopkach” i zawodach grupowych, a wcześniej wyliczance dzielącej na owe grupy, prawdziwi byli w „Misiu”, kiedy tym razem żadnemu z uczestników nie udało się doskakać do „wyskoczenia z klatki”, prawdziwi w „Lisie” i „Cebulce”. Występu dramatycznego dopełniły tańce. Tu mogliśmy zobaczyć, jak ciekawym są MALI (zapewne nie tylko) SŁOPNICZANIE zjawiskiem łącząc stroje gorczańskie Górali Białych z lachowską muzyką. Popłynęły kółecka taneczne a nad sceną rozbrzmiał piękny, czysty dziecięcy śpiew.

Armenia. Pierwsze państwo, które (rok 301) przyjęło chrześcijaństwo jako religię oficjalną. Armenia, kraj górzysty w tyglu między Europą Wschodnią a Azją Zachodnią. Armenia. Kraj dumnych ludzi. Ludzi umiejących cenić swoją narodową godność. Kraj, który o tę godność musiał wielokrotnie walczyć. Widać to w tańcu zwłaszcza chłopców. Mocne ruchy, imitujące jazdę na koniu, strzelanie z łuku, walkę… Dziewczęta w tle, zwiewne, delikatne, będące jakby tym najcenniejszym skarbem armeńskiej ziemi, który należy chronić, o który trzeba walczyć.

 

Niewielu członków zespołu SYUNIK (tak nazywa się również prowincja, w której znajduje się ich rodzinne miasto Goris) przyjechało na tegoroczny Festiwal. Nie trudno było zauważyć sądeckiej publiczności, ze tak naprawdę kilkunastu Ormian zaprezentowało swoje umiejętności. Sytuacja w naszym kraju sprzed miesiąca (powodzie) sprawiła, że część rodziców nie zdecydowała się wysłać swoich dzieci do dalekiego kraju. Ci, którym odwagi nie brakło, zaprezentowali swoją kulturę godnie.

 

W środowy wieczór nad kamienicą powstał most między prawdą a godnością.

Kamil Cyganik

 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?