DOJRZAŁY FESTIWAL

Zawibrowała dźwiękiem trombita Józka Brody. Rozpoczął się osiemnasty Festiwal Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu. Mszę inauguracyjną w kościele św. Małgorzaty celebrował pod nieobecność ks. Władysława Zązla ks. dr Stanisław Kowalik i trudno oprzeć się wrażeniu, że od pierwszych słów zdobył serca młodych słuchaczy. Zwłaszcza, że pierwsze słowa kazania zostały wyśpiewane:
/…/ Hej trza się spotkać z Bogiem,
Bo takom mom dusę.

 

Odwołując się do Ewangelii o Marii i Marcie, ks. Stanisław mówił o czasach dzisiejszych, kiedy większość z nas jest jak Marta. Dużo uwagi poświęcamy jedzeniu, ubraniu, gonitwie, a wszystko, żeby więcej mieć niż bardziej być. Mało czasu dajemy sobie, by – jak Maria – zasłuchać się w Boga. Mało czasu dajemy swojej duszy.


A dzieci ze wszystkich gór świata? Mają czas na gwarę, taniec, muzykę, śpiew a to wszystko jest dla duszy, czyli dla Boga. Ksiądz Stanisław dobrze wie, o czym mówi. Tańczył i śpiewał jako dziecko w „Małym Łącku”, a potem również w dorosłym zespole. A i Święto Dzieci Gór zna, bo zjawiał się tu czasem jako widz.


Kaznodzieja podziękował na koniec organizatorom, którzy umożliwiają to, aby dzieci na Festiwalu bardziej uczyły się życia niż na innych spotkaniach i poprosił wszystkich, by pamiętali, że Jezus przemieniony (również na sądeckiej górze Tabor) zawsze na nas wszystkich czeka.

Uczestników tegorocznego Święta w Sądeckim Ratuszu witali gospodarze miasta: wice prezydent Bożena Jawor oraz przewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki, gospodarze regionu w osobie Marszałka Sejmiku Małopolskiego Leszka Zegzdy, oraz – można powiedzieć – gospodarze kraju reprezentowani przez posła na Sejm RP Andrzeja Czerwińskiego.


Marszałek Leszek Zegzda był prezydentem Nowego Sącza, gdy osiemnaście lat temu Antoni Malczak zaproponował organizację pierwszego Święta Dzieci Gór. „Teraz – jak mówił – Festiwal zyskuje swego rodzaju pełnoletniość. Jest prawdziwym znakiem firmowym Małopolski, marką rozpoznawalną w całej Polsce i wielu miejscach na świecie. Nowy Sącz i cała Małopolska jest przez ten tydzień tak kolorowa, jak to miejsce nie tylko barwnością strojów, ale świeżością dziecięcą. Chcę podziękować wszystkim, którzy swoją ciężka pracą doprowadzili ten festiwal do dojrzałości.” Pan marszałek wzruszył nawet niewzruszone do tej pory media wspominając, że na koncerty pierwszego ŚDG przyszedł z dziećmi, teraz przyjdzie z wnukami.

 

Tradycyjnie za organizację Festiwalu oraz wielkie serce dla dzieci dyrektorowi Antoniemu Malczakowi podziękowała przewodnicząca Rady Artystycznej, Aleksandra Szurmiak-Bogucka, natomiast Janina Kalicińska (Rada Artystyczna), ze słowami: „Ten festiwal dlatego tak dobrze się trzyma, bo stoi na dwóch nogach” wręczyła kwiaty Małgorzacie Kalarus, kierownikowi Biura Organizacyjnego.

Szczególnym akcentem pierwszego dnia Festiwalu była wystawa Marka Wysoczyńskiego z Centrum Promocji Kultury w Gdańsku w ramach projektu „Uśmiechnij się!”. Ze ścian jednej z sal MCK SOKÓŁ uśmiechało się do nas blisko 5000 twarzy, rysunków a nawet samych uśmiechów. Projekt powstał, by wywołać jak najwięcej uśmiechu na twarzach dzieci w szpitalach, dlatego zawita również do szpitala w Nowym Sączu.
Obecni na wernisażu goście Święta Dzieci Gór ozdobili swoimi uśmiechami plakat Festiwalu, który za sprawą pana posła Andrzeja Czerwińskiego trafi do polskiego Sejmu, by – mamy nadzieję – uczynić go nieco lepszym.


Kamil Cyganik

 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?