W 2001 roku Marek Wysoczyński stworzył akcję "Uśmiechnij się" i od tego czasu jeździ z wystawą "Uśmiech Świata" po polskich szpitalach i festiwalach, a także pokazuje uśmiechnięty wizerunek naszego kraju dodatkowo organizując warsztaty z Uśmiechem dla pacjentów, podopiecznych Domów Dziecka, bibliotek i przedszkoli.

 

Akcją "Uśmiechnij się" zainteresowały się polskie ambasady i instytuty polskie na świecie i w ten sposób uśmiechy Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Wajdy czy Teresy Żylis-Gary pokazywane były już na wystawach na czterech kontynentach. Wystawom zawsze towarzyszy Warsztat z Uśmiechem - dzieci w szpitalu najpierw patrzą jak uśmiech rysowali polski Prezydent i Premier, watykański biskup lub patriarcha konstantyonopolski, jaką uśmiechniętą buźkę narysowała jordańska  królowa a jaką Liza Minelli. Marek Wysoczyński opowiada i o swoich spotkaniach z uśmiechem ale także o tym, że każdy nawet najbardziej chory człowiek może nie tylko uzyskać dzięki uśmiechowi pomoc, ulgę ale przede wszystkim pomaga innym. Bo celem  najważniejszym spotkania z dziećmi w szpitalu jest uzyskanie  uśmiechów na kolejny przystanek podróży uśmiechniętego projektu. Inaczej niż akcja Jerzego Owsiaka, który oczywiście już narysował swoją buźkę, projekt Uśmiechnięta Polska nie przynosi wymiernych korzyści przeliczalnych w złotówkach. Jednak jak mówią psycholodzy akcja oglądania i rysowania uśmiechów jest dodatkowym lekarstwem dla pacjentów ale także dla rodziców i last but not least dla wszystkich pracowników szpitali przede wszystkim lekarzy.


Za każdym razem projekt Uśmiechnięta Polska czy wystawa Uśmiech Świata i warsztaty z Uśmiechem mają inny przebieg i całkowicie inny scenariusz. W Iranie wszystko odbywało się w Dziecięcym Szpitalu Onkologicznym w Teheranie. Macedonskie dzieci przygotowały program taneczno-wokalny a oprócz tego same śmiertelnie chore narysowały i namalowały uśmiechy oraz sporządziły dla dzieci na całym świecie plakat pełny uśmiechniętych liter z modlitwą o wyzdrowienie Matki Teresy z Kalkuty. Dzieci z syndromem Downa w Mexico City namalowały uśmiechy pod okiem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Uśmiechy i dzieci i osobistości zobaczyć można na www.promocjakultury.pl


Kolejną stacją kosmicznej podróży uśmiechów dzieci i osobistości będzie Festiwal ŚWIĘTO DZIECI GÓR w Nowym Sączu. Wystawa "Uśmiech Świata" będzie pokazywana w Galerii Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, a twórca usmiechniętego wydarzenia - Marek Wysoczyński - wspólnie z bydgoskim grafikiem Jarosławem Nowakiem malować będą uśmiechy z nowosądeckimi dziećmi oraz młodymi artystami z Rumunii, Turcji, Armenii, Indii, Kraju Ałtajskiego, Bułgarii i oczywiście Polski. Uśmiechy z Nowego Sącza zabrane mają być niebawem do Poznania, a jeśli wszystko dobrze pójdzie - czyli los również będzie się dalej uśmiechał, to Polska uśmiechać się będzie do dzieci kolumbijskich.

 

Projekt "Uśmiechnij się" będzie towarzyszył całemu Festiwalowi od pierwszego dnia, kiedy to w Galerii SOKÓŁ odbędzie się wernisaż  (niedziela 18 lipca o godz.12) ale także w czasie każdego koncetru głównego XVIII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH.

 

Program akcji:

 

19 lipca br. godz. 10.00 - 11.00 - Rynek w Nowym Sączu

Rysowanie uśmiechów z Markiem Wysoczyńskim - zapowiedź Projektu „Uśmiechnij się”.

 

19 - 22 oraz 24 lipca godz. 18.00 - 19.00 - Hala widowiskowo-sportowa, ul. Nadbrzeżna 34

Rysowanie uśmiechów z Markiem Wysoczyńskim

WSTĘP WOLNY!!!

 


IMPREZA ZAMKNIĘTA:

22 lipca, godz. 10.00-12.00 - Oddział Dziecięcy Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu
Spotkanie dzieci z Markiem Wysoczyńskim twórcą Projektu  „Uśmiechnij się”, Józefem Brodą – Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Święto Dzieci Gór oraz z bydgoskim grafikiem Jarosławem Nowakiem.

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?