DZIEŃ SŁOWACKO-PODHALAŃSKI

A Jasiek Plewa kontynuuje rozważania o ślebodzie: Pierwszą i najważniejszą cechą górala jest umiłowanie ślebody, czyli - wolności. (...) Śleboda jest wartością delikatną i skomplikowaną. Trzeba umieć z niej korzystać. Poczucie ślebody daje wiatr, przestrzeń, metafizyka gór. Stąd górale, przy całym szacunku dla cudzej pracy i własności same góry traktują jako dobro dane przez Boga ku wspólnemu użytkowaniu. Dlatego góralowi trudno wytłumaczyć, że powinien dostosować się do norm jakiejś Unii Europejskiej i ważyć żętycę w emaliowanych kociołkach. Nikt obcy nie będzie górala uczył, jak się robi oscypka.
Na koniec powiem jedno: góralska śleboda, choć dla ceprów czasami niewyrozumiała, dla panów niewygodna, bo zadziorna, szeroka, hyrna, ma jedną najważniejszą cechę - wywodzi się z miłości. Góral nigdy swoim górom krzywdy nie zrobi, bo wie, że one pamiętliwe. Za krzywdę odpowiedzą krzywdą.

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?