DZIEŃ TATARSKO-KRAKOWSKI

Jasiek Plewa: Ponbócek - tak góral zwykł mówić o Panu Bogu, z którym lubi się kamracić, bo wiara jest jedną z podstawowych cech charakteru ludzi gór. Kiedy kilka lat temu pierwszy kapelan festiwalu ksiądz Józef Tischner zapytał małego góralika z Zębu, dlaczego Bóg wezwał Mojżesza akurat w góry, mały spojrzał na dobrodzieja za zdziwieniem i powiedział: - Jak to, po co? Zeby mogli spokojnie pogodoć. Kiedy kilka dziesiątków lat temu umierał sławny Jasiek Sabała, pytała go Modrzejewska, światowej wówczas sławy aktorka, czemu Jasiek przed śmiercią się nie wyspowiada. A Sabała odpowiedział: - Pani Modrzesko, widzicie, com se białom kosule wdzioł, portki nowiuśkie, bo jo wej ide na spotkanie ze samym Wiekim Gazdom, a z jego parobkami godoł nie będę.
Wiara górali jest głęboka, oparta na poszukiwaniu Boga poprzez tajemnicę gór. Zauważcie, Wnuki Pokochane, że często się zdarza naszemu księdzu dobrodziejowi straszyć nas gniewem Bożym i wiecznym zatraceniem. Tymczasem filozofia ludzi gór mówi, że Boga trzeba kochać i szanować, ale nie można się go bać, bo to Tatuś nasz niebieski, co swoim dzietcyskom krzywdy nie zrobi.

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 


SOKÓŁ Małopolska Cultural Centre - Culture Institution of the Małopolska Region
3 Długosza Street, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 44 82 610, fax. +48 18 44 82 611
e-mail: sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | 
Privacy policy 

Co-financed by the Ministry of Culture and National Heritage
of the Republic of Poland from the Culture Promotion Fund

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?