FINAŁ

A inni patrzący na nich mówili - patrzcie, jak oni się radzi widzą. I patrząc na te dzieci przez cały tydzień, chciałoby się powiedzieć, że choć nie znają swojego języka, potrafią się z sobą dogadać i widać po nich, jak się radzi widzą. Dajże Panie Boże, żeby tak było cały rok. I to jest to tchnienie Ducha Świętego na Nowy Sącz, który ma w sobie jakiś genius loci - geniusz miejsca. Ale ten geniusz miejsca bierze się z geniuszu ludzi, co umieli dostrzec to, co człowieka zdobi. I tym co człowieka zdobi na tym festiwalu dzieci dzielą się pomiędzy sobą. Nie dalej, jak wczoraj słyszałem w radio, że Fidel Castro, który rządzi na Kubie już pięćdziesiąt lat, zabrał ludziom wszystko, ale nie dał rady zabrać gorącej muzyki, śpiewu i tańca. To jest właśnie to, co człowieka zdobi i z tym człowiek się nie rozstanie, choćby nie wiem, w jakiej niewoli był, choćby mu wszystko zabrali. Nie da się zabrać muzyki, śpiewu i tańca.


Bo muzyka i taniec nie zna granic i kordonów. I ważne jest, żeby to zagrało i w waszej duszy. Te dzieci dzielą się tym z wami szczerze... - powiedział podczas ostatniej festiwalowej mszy św. ks. Władysław Zązel.

 

Dzieci słuchały uważnie, choć może nie wszystkie rozumiały, że to nie tylko Nowy Sącz dał im tydzień radosnej zabawy, nowych doświadczeń i przyjaźni, ale i one podarowały coś bardzo ważnego temu miastu.
Znikły z ratusza różnokolorowe flagi, ostatnia zabawa na rynku, wieczorem ostatni koncert i ostatni pożegnalny dźwięk Józkowej trombity.


Wieczorem pożegnalne ognisko - uśmiechnięte buzie i pełne łez oczy. I jak każdego roku w tym dniu zastanawiamy się, jakie uczucia biorą górę w dziecięcych duszach podczas tej pożegnalnej watry? Radość z wyczuwalnej już bliskości domu? Żal za słonecznym, rozbawionym Nowym Sączem? Rodząca się już teraz tęsknota za nowymi przyjaciółmi, z którymi muszą się rozstać? Nadzieja na ponowne spotkanie?

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?