DZIEŃ SERBSKO-POGÓRZAŃSKI

Wtorek był ich dniem. Pokazali się najpierw przed południem na wciąż słonecznej - w deski odpukać - scenie przed nowosądeckim ratuszem, potem pospacerowali po mieście z nieodłączną tablicą informującą jak się nazywają i skąd przybyli. Dla wszystkich, którym „Djido" nic nie mówi, spieszymy wyjaśnić, że tak nazywano kiedyś przywódcę w serbskich wioskach.


Po południu razem z kamracką bracią od „Rzepioków" w ryterskim „Jantarze" szykowali się do niedzielnego programu, w którym pokażą, czego nawzajem się nauczyli. Serbowie uczą ich jednego ze swoich tańców, „Rzepioki" pokazują jak tańczyć „polkę do boku" i sztajerka. Szef muzyczny zespołu Mirosłav Silaski nie bez dumy opowiada, że w starych kronikach doszukał się polskich korzeni. Trzysta lat temu, jak powiada, jego pradziadowie wyemigrowali z Polski. „Rzepioki" wieczorem odpowiadali na hasło przygotowanego przez siebie programu; „Pokozcie co potraficie". To sceniczna opowieść o dwóch grupach dzieci, które spotykają się na łące i jedna przez drugą popisują się zabawami i tańcem. Na scenie, na sądeckich ulicach, po których się żwawo kręcą poznać ich po wielgachnych słomkowych kapeluszach i biało-niebiesko (siwo - jak mówią w Rzepienniku Suchym)- czerwonych strojach. Występy są nie tylko w Nowym Sączu. We wtorek do Krynicy pojechały „Kurpie" i słowacka „Rozmarija". Przy okazji wyszło na jaw, że zasiedziały sądeczanin Mieczysław Sokołowski, dyrygent i kompozytor, prowadzący chór „Sokoliki" w nowosądeckim „Sokole" (co za zbieżność tych nazw!) jest rodowitym kurpiem, czy lepiej gwarowo kurpsiem. Nie tylko za Kurpsiami tęskni, wiersze w gwarze pisze, ale na występ do Krynicy zawiózł swoim krajanom świeżo wyprane koszule, bo przywieźli na występy, tylko po jednej sztuce.

Niemała w tym zasługa żony Barbary Sokołowskiej, która akompaniuje mu nie tylko na fortepianie ale, jak się teraz pokazało, także przy pralce.

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?