INAUGURACJA

Nabożeństwu ekumenicznemu przewodniczył tradycyjnie już duszpasterz Związku Podhalan i zarazem kapelan ŚDG ks. prałat Władysław Zązel.
Fragment homilii ks. Jana Gacka .


Od pierwszych nut kapeli MAŁYCH LACHÓW było oczywiste, że znów będzie to uroczystość jedności. W jednym z czytań zabrzmiała gwara, a przedstawiciele każdego z zespołów włączyli swoje wezwania do modlitwy wiernych i podczas procesji z darami ofiarowali symboliczne vota.
Na rozpoczęciu zabrakło zespołu JAN PIRREWT SCHOTEN z Belgii, który będzie uczestniczył w korowodzie i wieczornym koncercie inauguracyjnym, oraz gości z Rumunii. O zespole POIENITA wiemy od soboty, że na festiwal nie przyjedzie. To ogromny zawód dla dzieci i problem dla organizatorów. Szczęśliwie ŚDG gości w tym roku polonijny Zespół Pieśni i Tańca BIAŁY ORZEŁ. Kanadyjczycy mieli być z nami jedynie na początku festiwalu, ale zgodzili się zostać do końca, tworząc parę kamracką z MAŁYMI LACHAMI, gospodarzem tegorocznej imprezy.


BIAŁY ORZEŁ obchodzi w tym roku 40-lecie swojej działalności. Oprócz bardzo szerokiego - można z programem zespołu "zwiedzić" właściwie cały nasz kraj - repertuaru opartego na autentycznym polskim folklorze, prezentuje również kulturę indiańską, romską i tańce francusko kanadyjskie.
Po mszy uczestnicy festiwalu barwnym korowodem przeszli na Rynek, by tańcem i śpiewem zakomunikować, że są i że miasto do nich teraz należy. Zostało to potwierdzone przez władze Nowego Sącza podczas spotkania podczas spotkania z kierownikami i przedstawicielami grup w ratuszu.


Utarty szlak ŚDG wiedzie w tym pierwszym dniu do restauracji PANORAMA na konferencje prasową, która tak naprawdę jest pierwszym oficjalnym spotkaniem organizatorów festiwalu z kierownikami (prawie) wszystkich zespołów.

Kamil Cyganik

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?