DZIEŃ SŁOWACKO-PODHALAŃSKI

W dzisiejszym wieczornym koncercie ten ideał znów sięgnął... szczytu. W sposób doskonały wprowadzona została myśl o jednoczących się podczas festiwalu parach kamrackich pochodzących z różnych stron świata.


Mogliśmy zobaczyć na scenie hali widowiskowo-sportowej wspólnie występujących Polaków i Słowaków. Ich kamractwo to kilka ostatnich lat wzajemnych odwiedzin i wspólnych występów, które zaowocowały programem „Od św. Łucji do Jarmarku Podhalańskiego" (Od Lucie po jarmark). Ten polsko-słowacki projekt, wsparty europejskim funduszami, zespoły prezentowały już w Czerwonym Klasztorze na Słowacji, oraz w Polsce na Jarmarku Podhalańskim w Nowym Targu i na Targach Sztuki Ludowej w Krakowie.


Wróćmy jednak do Nowego Sącza. Formuła festiwalu zakłada w każdym dniu narodowym występ dwóch zespołów. Zaczyna zawsze zespół polski, by po pół godzinie oddać scenę gościom z zagranicy. Dzisiaj mieliśmy sytuację wyjątkową.


MALI ŚWARNI z Nowego Targu  i MAGURĀČIK  ze słowackiego Kieżmarku przez całą godzinę wspólnie bawili się, śpiewali i tańczyli, by przekazać prawdę o tradycjach swojego regionu obejmujących ponad pół (te ważniejsze pół) liturgicznego roku.


12. grudnia swe święto obchodzą Łucje. Zaczyna się szczególny czas, ostatnie 12 dni adwentu. W tradycji te dni miały wartość profetyczną, bo każdy z nich odpowiadał kolejnym miesiącom następnego roku, przepowiadając przede wszystkim, pogodę, czyli to, co dla ludów rolniczych było szczególnie ważne. Od tego dnia swój program zaczęli dzisiejsi kamraci.
Poprowadzili nas potem w tempie szybkim, choć zróżnicowanym przez kolejne święta (poczynając od Bożego Narodzenia) i związane z nimi zwyczaje. Bawili się, ale w tej zabawie była nauka, jak to odwieczny rytm religijnych (i nie tylko) wydarzeń pozwalał od zadumy Palmowej Niedzieli przejść do radości Wielkiej Nocy, by po chwili wśród zabaw i śpiewów na majowej łące zebrać kwiaty dla ozdobienia maryjnej kapliczki. Wszyscy na koniec zeszli się na Podhalańskim Jarmarku w Nowym Targu (koniec sierpnia).


Polacy tańczyli i tańczyli Słowacy. Słowacy śpiewali po polsku, Polacy po chwili po słowacku. We wszystkim podobni, lecz nie tacy sami, nie zatracający przecież w niczym swej tożsamości. Patrzyliśmy ze wzruszeniem, na płynącą ze sceny prawdę, że granice to tylko umowa (zmieniały się przecież tyle razy), a najważniejsze jest to, co łączy. A łączyć może np. szacunek dla tego, co różni.

 

Kamil Cyganik

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?