DZIEŃ HINDUSKO-CIESZYŃSKI

"Bogate stroje" nie oznacza w tym przypadku przepychu koloru, ale raczej pięknego haftu, a przede wszystkim wspaniałej elegancji sukni, kamizelek, bluzeczek, spodni.
W ten letni, gorący wieczór dzieci z Cieszyna utopiły na naszych oczach marzannę, a zatem pożegnały zimę witając wiosnę, jeśli dodamy informację, że program swój przygotowywały od października, to mieliśmy na scenie wszystkie cztery pory roku

.
Obrzęd topienia marzanny był pretekstem do prezentacji tańców z regionu cieszyńskiego. Dzieci zatańczyły między innymi "Hej na moście", "Czardasza", "Zośkę", "Zająca". Program, choć przygotowywany był specjalnie na Święto Dzieci Gór, mogli już oglądać mieszkańcy Cieszyna oraz uczestnicy i widzowie Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Zebrzydowicach "Złoty kłos".
Niezwykłym kontrastem dla granatu i bieli strojów cieszyńskich zajaśniały na scenie barwne, zwiewne stroje dziewcząt hinduskich. Tęczowe, lśniące ubrania są jednym z bogactw stanu Gujarat, z którego pochodzi zespół.


Na festiwal przyjechało osiem dziewcząt, jednak w tańcach, w których tradycyjnie występują chłopcy, cztery tancerki ubrane w spodnie przejmują męskie role. Tańce hinduskie niosą w sobie prawdę przede wszystkim o niełatwej codzienności hindusów ) .
Widzimy grupę dziewcząt idącą z barwnymi naczyniami i śpiewem po wodę, po chwili dziewczęta niosące płomyki w dłoniach układających się w modlitewne gesty, proszą Boga o przyjście. Tancerki przenoszą nas również na pole, gdzie specjalnymi kijami gniotą chili, spotykają się z mężczyznami i w biednej rolniczej wiosce, po pracy żegnają wspólnie dzień tańcem, zabawą.


Czysto folkowy charakter ma malowniczy taniec, w którym dziewczęta wybijają rytm krótkimi kijkami, podobnie jak zakończenie w formie skomplikowanych figur z pogranicza gimnastyki artystycznej i wyczynów niemal cyrkowych.


Na zakończenie koncertu, przed halą jak co wieczór czekała na widzów przygotowana przez zespoły uczta dla ciała. Hindusi uraczyli nas potrawą o wdzięcznej nazwie Roti, czyli sałatką owocową, chlebem indyjskim i warzywami. ZIEMIA CIESZYŃSKA podała wszystkim strudel cieszyńskim, a osobom dorosłym miodulę.


Czekamy teraz na ostatni dzień narodowy, Turecko-Spiski.

Kamil Cyganik

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?