DZIEŃ TURECKO-SPISKI

Ta piosenka, to tylko jeden z elementów, którymi mali Turcy ujęli współuczestników i widzów tegorocznego Święta Dzieci Gór.
DENİZLİ (mp3) jest niezmiernie wdzięcznym zespołem. Składa się z kilkuletnich dzieci, które jednak prezentują świetny poziom, zwłaszcza w pięknych tańcach zbiorowych.
Główną częścią występu wieczornego w sobotę (ostatni dzień narodowy) była turecka zabawa weselna poprzedzona sympatycznymi zalotami chłopca do kilku dziewczynek. Jak znakomicie korespondował ten obrazek z czwartkowym występem Węgrów!
Zawoalowana panna młoda, goście tańczący w barwnych, strojach, uroczysty nastrój. Jest coś ujmującego, gdy dzieci bawią się w wesele, choć z drugiej strony mamy tu do czynienia z kulturą, dla której śluby i wesela dzieci (w naszym rozumieniu) są codziennością.
Zabawa weselna stała się pretekstem do zaprezentowaniu tradycyjnych tańców tureckich. I chociaż ich nazwy (Zeybek, hora czy horon) brzmią obco, egzotycznie, one same kryją w sobie wartości bliskie dzieciom ze wszystkich gór świata: dzielność, determinację, dziewczęcy wdzięk, radość życia, entuzjazm, przyjaźń i miłość, ale i żart, uśmiech, humor.
Franek z Trybskich Dzieci zaprowadził swoje koleżanki i kolegów, a wraz z nimi także i nas na Przysłopiec, żeby pokazać, jak jego rodzinie obrodziło tego lata.
Dzieci z Trybsza zaczęły wspólnym śpiewem (mp3), a potem...
Wszystko zaczęło się od grabi. Czy powinny być zębami do góry, bo to deszcz wróży, a w ogóle jak przewidzieć pogodę w czasach, gdy nikt nie ma telewizji, a niektórzy dziadka, którego "w krzyzu łomi"? Próba odpowiedzi na to pytanie prawie doprowadziła do bijatyki. Znalazł się jednak jeden rozsądny, który zaproponował rozstrzygnięcie dramatycznej sytuacji w formie zawodów.
Następuje seria zabaw. Dwóch chłopców próbujących utrzymać się na plecach dwóch innych kolegów, trzymając jedne grabie, gdy ich "wierzchowce" idą w dwie różne strony, stających na plecach leżących kolegów, gdy ci starają się ich strząsnąć, wreszcie wyścigi popularnych taczek, to tylko niektóre zabawy na Przysłopcu.
Na próbach pan Józef Broda, reżyser spektakli bardzo dba, by naturalne zabawy, w których ktoś ma wygrać, a ktoś przegrać, były naprawdę naturalne. Instruktorzy mają zrozumiałą tendencję reżyserowania wszystkiego do końca. Formuła festiwalu pozwala jednak, by pozostawić rozstrzygnięcie scenicznej zabawy sile, czy sprytowi dzieci. Jeżeli przygotowujący dziecięce spektakle założą, że nie zawsze musi wygrać osoba wskazana przez scenariusz - zyskają niebywały ładunek dziecięcej naturalności.
W drugiej części bardzo typowy motyw. Muzykanci idący grać na wesele ulegają uprzejmym prośbom zebranych dzieci. Jest czas na śpiew i taniec. "Stara baba", "Ptosecek", "Potargana chałupa", "Malarz" to tylko niektóre z tradycyjnych tańców, piosenek, zabaw. Wszystko zakończone jak klamrą prorockim (miejmy nadzieję) "Idzie dysc".
Sobotnie stoły przed halą ugięły się pod potrawami przygotowanymi przez Trybszan i gości z Turcji. Kwaśnica z żeberkami i ziemniakami, łazanki z kapustą, pierogi z grzybami i kapustą, chleb wiejski ze smalcem, oscypki, kiełbasa swojska, rogaliki z marmoladą, grulowniki i "rogi" drożdżowe z czekoladą, a na tureckim stole: zupa Tarhana Çorbasi, Kuru Patlican Dolmasi czyli bakłażany nadziewane, ciasteczka Baklawa, specjalnie przyrządzony ryż Bulgur Pilavi, tajemnicza Kizartma i sałatka warzywna Çoban Salatasi.
Mocne kulinarne uderzenie na zakończenie dni narodowych. Jutro finał!
Od trzech dni wiernym widzem wieczornych koncertów jest pan Jerzy Chmiel, kierujący polską sekcją C.I.O.F.F.
Na koncercie sobotnim fundacje CEPELIA reprezentowała pani Żaneta Żardecka.

Kamil Cyganik

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?