Dzień macedońsko-lachowski

 

- Ewa... - zwrócił się do małej a rezolutnej dziewczynki z Michalczowej Józef Broda - a co wy tu będziecie robić?
- Bawić się będziemy.
- A w co się będziecie bawić?
- Jak króla na pastwisku wybierali.
- Co można było robić na pastwisku, kiedy lało, kiedy była burza?... - Odpowiadając, prowadzący zrobił ze słomy cztery piszczałki i razem z trojgiem dzieci z Michalczowej dali króciutki koncercik.
Polana. Na zagonie krzyż zrobiony z palm z Niedzieli Palmowej, pniak, żerdka, na której siedzi dziewczynka. Podbiega do niej kilka inny, a ona gra im na glinianym ptaszku. Bawią się w „Gospodynię i służącą", przypominając dwie wyliczanki. Przychodzą na pastwisko chłopcy. Zarządzają zabawę w szczura, którą przerywa właściciel użytego w zabawie bata. To dotychczasowy król pastwiska. A tu czas wybrać nowego.
Chłopaki skaczą przez żerdkę, rzucają szyszkami do koszyczka, najlepszy próbuje się na rękę ze starym królem, a w końcu dziewczęta urządzają most, pod którym dawny król przebiega zachowują tym samym władzę nad pastwiskiem na kolejny rok.
Król rozdaje role: „Ty będziesz pasł świnie, ty owce, ty bydło, a dziewczęta będą zaganiać kury i kaczki...". Nadchodzi kapela. Przy muzyce dzieci tańczą (chodzony, polka, tramelka, krakowiak, walczyk). Wśród tańców pojawia się „rzezanka", która, jak powiedział Józef Broda „mogła być już zaciepana", ale grupa z Michalczowej ją odnalazła i przypomniała światu. Na zakończenie król pięknie dziękuje muzyce.
MICHALCZOWA po koncercie poczęstowała nas regionalnymi kołacami i maślanką.

 

Koco Racin to jeden z najwybitniejszych poetów macedońskich, uznawany za twórcę nowoczesnej poezji tego kraju.
Koco Racin to nazwa zespołu, założonego w 1946 roku w Skopie przez stowarzyszenie mieszkańców. Do zespołu należą osoby od 4 do 86 roku życia, a ciekawym zwyczajem KOCO RACIN jest organizowanie raz w roku kilkugodzinnego koncertu dla wszystkich członków zespołu. Zarówno tych, którzy należą do niego w danej chwili, jak i tych, którzy już z niego odeszli.
Przy dźwiękach tapanu (bęben), klarnetu, akordeonu i gitary mali tancerze spod słonecznej flagi z Macedonii zaprezentowali trzy tańce. Nazwa pierwszego, DRACZEVKA, jest również nazwą miejscowości obok Skopie, SOLUNKA to taniec z południa Macedonii, na koniec zobaczyliśmy wschodnią INSTOCZNĘ.

 

Tańce oparte na podskokach, rzadko w parach, częściej grupami, dziewczęta, chłopcy, razem, z dłońmi na ramionach kolegów, czy koleżanek obok. Dominujące kolory czerwony i biały, ciekawie złamane przez zielone chusty dziewcząt.
Przed halą można było degustować macedońską fasolkę i sałatę szopską.

 

Kamil Cyganik

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?