Dzień baskijsko-lachowski

PIĄTKOWIOKI pełnią zaszczytną rolę gospodarza XVI Święta Dzieci Gór. Wszędzie są pierwsi. I korowód prowadzili, i rozpoczynali koncert inauguracyjny i finałowy też zapewne rozpoczną.

 

 

Baskowie zwrócili na siebie uwagę nowosądeczan już podczas niedzielnego korowodu. No bo jak nie zauważyć grupy małych bąków, które jednak górują nawet nad dziopami na koniach, bo idą na szczudłach. Drugim elementem wyróżniającym członków zespołu ERRO BAT są niemal cyrkowe umiejętności żonglerskie.
Jednak istotą grupy z Bayonne jest przede wszystkim potężny przekaz kulturowy siedmiu baskijskich prowincji. Pięć z nich należy do Hiszpanii próbując od wielu lat uzyskać autonomię. Dwie znajdują się po stronie francuskiej i jedyne, co mają narzucone ze strony Paryża, to język. Prowincje hiszpańskie i francuskie dzielą Pireneje, a jednak, mimo tak potężnej przeszkody, Baskowie zachowali jedność kulturową, wspólny język.

 

ERRO oznacza KORZEŃ, a BAT - Wspólny. Już sama nazwa oddaje charakter zespołu, który uznawany jest za ambasadora kultury Kraju Basków, wszystkich siedmiu prowincji. Zaprezentowali na scenie hali widowiskowo-sportowej tańce i pieśni, w których zawarta została pamięć o świętach, związanych z nimi obrzędach, mających tak fundamentalną symbolikę, jak choćby walkę dobra ze złem w tańcu Michała Archanioła.
Wzruszający w swej wymowie patriotycznej był układ z szerokmi wstęgami w trzech kolorach: czerwonym, zielonym i białym. W rytm muzyki tancerze spletli je w kształt baskijskiej flagi.

 

Józef Broda, starający się zawsze przybliżyć obcą często symbolikę pojawiających się na scenie elementów, zwrócił uwagę na te kolory. Czerwień to przestrzeń dla ludu, symbol społeczności, wspólnoty wszystkich Basków, zieleń jest alegorią prawa, a biel - rzecz bodaj czy nie najciekawsza w regionie o silnych historycznie wpływach islamskich - wartości chrześcijańskie.
Występ baskijskiego zespołu składał się przede wszystkim z tańców, spokojnych, opartych na podskokach, gdzie tancerze i tancerki zwykle wznoszą dłonie w górę. W jednym z tańców w tych dłoniach zabłysły miecze, zafalowały chusty.
Jeszcze pieśń, tylko jedna, wykonana przez dwie wokalistki, a na zakończenie żywiołowe, wielobarwne „fandango" w wykonaniu niemal całego zespołu.
Po występie zespołu ERRO BAT powietrze w sali jeszcze długo wibrowało. Nie tylko dźwiękami oryginalnych instrumentów, ale ogromną dawką emocji, jakie wywołuje w młodych artystach sięgnięcie do bogactwa codzienności ich przodków.

 

Kamil Cyganik

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?