Spotkanie w ratuszu

Antoni Malczak, dyrektor Festiwalu, rozpoczął oficjalne spotkanie w ratuszu, witając wszystkich znamienitych gości: włodarzy województwa małopolskiego, obecnych w osobach Wicemarszałka Romana Ciepieli, doradcy marszałkowskiego ds. międzynarodowych Franciszka Adamczyka, oraz serdecznego przyjaciela Festiwalu, Michała Sapety, naczelnika Wydziału Kultury w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Turystyki przy Urzędzie Marszałkowskim, władze Nowego Sącza, reprezentowane przez panią Wiceprezydent Bożenę Jawor oraz przewodniczącego Rady Miasta Artura Czerneckiego i wiceprzewodniczącego Stefana Chomoncika. Na Festiwalu obecny jest również Jerzy Chmiel, prezydent polskiej sekcji CIOFF. Po raz szesnasty koncerty Święta Dzieci Gór poprowadzi Józef Broda i po raz szesnasty oceni je Rada Artystyczna tym razem w składzie: Aleksandra Bogucka, Janina Kalicińska, Benedykt Kafel oraz Eva Hera z Węgier i Pedro Alonso Palacios Vargas z Meksyku.

 

Niedziela to również dzień, gdy na ŚDG gościmy „Polonię", zespół polonijny z Chicago, serdecznie przywitany przez dyrektora Malczaka. Natomiast za pogodę włodarz Festiwalu podziękował księdzu Władysław Zązlowi, który ponoć zawsze przywozi do Nowego Sącza słoneczne niebo.
Na zakończenie prezentacji Antoni Malczak przywitał serdecznie tych najważniejszych na Festiwalu, czyli dzieci i ich instruktorów. Z kolei przyszedł czas na obdarowanie gości przez władze Małopolski i Nowego Sącza. Grupy odwzajemniły się gospodarzom drobnymi upominkami.
Nadszedł czas przemówień.
Anna Krysiński dyrektor zespołu Pieśni i Tańca „Polonia", podziękowała Urzędowi Miasta za gościnę i opiekę nad zespołem z Chicago.
Wicemarszałek Roman Ciepiela przywitał uczestników Festiwalu nazywając ich „wielkimi artystami z całego świata". Uznał również wielkość ich wychowawców, dziękując, że tak pięknie uczą swych podopiecznych wartości, które niezależnie, gdzie ich wychowankowie pójdą, pozwolą im pamiętać o swoich małych i większych ojczyznach.

 

Nawiązując do słów Antoniego Malczaka, że nie on powinien witać zgromadzonych gości, gdyż nie czuje się gospodarzem w Ratuszu, pani prezydent Bożena Jawor stwierdziła, iż prawdziwymi gospodarzami Nowego Sącza są w najbliższym czasie dzieci i ci, którzy dzieci kochają. Zdając sobie sprawę, jak ogromny musi to być wkład pracy, pani prezydent podziękowała tym, którzy przygotowują Święto. W imieniu Sądeczan życzyła wszystkim pogody ducha, która sprawi, ze pokonamy wszystkie inne trudności, zawiązania prawdziwych przyjaźni oraz dobrego samopoczucia na gościnnej ziemi sądeckiej.
Wszystkim organizatorom za wkład pracy, by Nowy Sącz był rozsławiany na cały świat podziękował również Artur Czernecki, przewodniczący Rady Miasta.
Według pana Jerzego Chmiela, przewodniczącego polskiej sekcji CIOFF to, co się dzieje w Nowym Sączu, jest najlepszym przykładem realizacji „Konwencji dotyczącej ochrony kulturalnego dziedzictwa niematerialnego". A z drugiej strony nie ma nic cenniejszego na świecie niż uśmiech dziecka. Jerzy Chmiel podziękował organizatorom i instruktorom, że go wywołują, a dzieciom życzył, by zawsze im towarzyszył.
Ksiądz Władysław Zązel poproszony o słowo na zakończenie powiedział, że kto raz spotka się z dobrymi, zapragnie znów. A tu są sami dobrzy. I zawołał słowami poety: „chwilo jesteś piękna, chwilo trwaj!" A potem szacowny kapłan zaśpiewał na góralską nutę, że trza śpiewać i tańczyć „...wesoło i śmiało, by się nie drzymało" i wyraził przekonanie, że Nowy Sącz przez ten tydzień spał nie będzie, bo „kto nie tańcy i nie śpiwo, ten na świecie nic nie uzywo... „Kie nie staniecie się jako dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego. Trza zachować tę radość, która (inaczej niż przyjemność) trwa długo, choćby na całą wiecność i z tą radością syćka za panem dyrektorem Antonim Malczakiem pójdziemy do nieba."

 

Znakomitym uzupełnieniem tych ciepłych skierowanych pod adresem dyrektora Malczaka słów były najserdeczniejsze podziękowania pani Aleksandry Boguckiej z Rady Artystycznej, kwiaty wręczone pomysłodawcy Festiwalu i życzenia, by tak dalej szło. Pani Aleksandra ujęła wszystkich obecnych słowami zasłyszanymi od nowosądeckiego taksówkarza: „Proszę wiedzieć, ten Festiwal jest dla mnie wszystkim. Mogą sobie być wspaniałe zespoły, wymuskane jak „Śląsk" czy „Mazowsze", ale kiedy ja widzę nasze naturalne dzieci, które są zwykłe, proste, to nawet jakby płakały na scenie, będę im brawo bił."
Oby te dzieci mogły przyjeżdżać do Sącza jak najdłużej.

 

Kamil Cyganik

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?