W deszczu lecz ze słońcem w sercach

Ksiądz proboszcz Andrzej Jeż witając gości festiwalowych nawiązał do odbywającego się w tym dniu odpustu ku czci głównej patronki świątyni i miasta. Jak w średniowieczu uroczystość ta przyciągała pielgrzymów z różnych krajów, tak i dziś usłyszeć można było wiele języków w nowosądeckiej bazylice.
Kapelan ŚDG, ks. Władysław Zązel w homilii wezwał uczestników mszy, by apostołowali radością i uśmiechem, bo - jak powiedział - „uśmiech dziecka jest pierwszym aktem wiary w Pana Boga". Święci byli normalnymi ludźmi, a to, co ich przede wszystkim wyróżniało, to radość. Zło, jak mówił ks. Zązel, jest w smutku, który stanowi zaprzeczenie chrześcijaństwa. Mamy więc podczas tego Festiwalu w sposób szczególny rozsyłać promyczki szczęścia - nasze uśmiechy.

W reprezentacyjnej sali nowosądeckiego ratusza delegacje zespołów zostały przywitane przez władze miasta i województwa. Pani Bożena Jawor, zastępca prezydenta Nowego Sącza zapewniła o gorących sercach mieszkańców miasta, czekających niecierpliwie na każdy kolejny Festiwal. Marszałek Leszek Zegzda - jeden z najwierniejszych przyjaciół ŚDG wśród władz województwa - przyznał, że jest to jeden z najważniejszych festiwali w Małopolsce i podzielił się radością, iż w tym roku również Mały Rynek w Krakowie stanie się estradą Święta. Szczególne gratulacje dla organizatorów Festiwalu złożył Artur Czernecki, przewodniczący Rady Miasta, natomiast poseł Wiesław Jańczyk podziękował zwłaszcza polskim uczestnikom festiwalu, że pokazując swoje zwyczaje, tradycje realizują część polityki zagranicznej kraju.

Podczas konferencji prasowej w restauracji „Panorama" dyrektor MCK „Sokół" Antoni Malczak powiedział, że dwa zespoły (z Argentyny i Kenii) nie dojechały do Sącza. Dlatego „trzykrotnie serdeczniej" niż zwykle pan dyrektor przywitał Łotwę i Słowację - przyjaciół poznanych w biedzie, którzy w ostatniej chwili zdecydowali się na przyjazd do Sącza.
Gdy kończyła się konferencja wciąż jeszcze nie było wiadomo, czy z powodu pogody nie trzeba będzie odwołać korowodu oraz inauguracyjnego koncertu plenerowego na Rynku. Byłby to precedens, ale jak powiedział dyrektor Malczak „zawsze musi być ten pierwszy raz..."

 

Kamil Cyganik

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF


Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
sdg@mcksokol.plkontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl | Polityka prywatności

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?