PHAZISELEBI - Gruzja

Georgia

Grupa PHAZISELEBI przyjechała z Gruzji, wielonarodowego, wielojęzycznego i wielowyznaniowego kaukaskiego kraju, rozciągającego się pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim.
"Ucztowaliście, gdy inni walczyli i kłócili się o ziemię. Podzieliłem już cały świat... Szkoda mi was. Jesteście tacy pogodni i sympatyczni. Został jedynie niewielki, ale za to najpiękniejszy zakątek. Są tam malownicze góry, piękne łąki i urodzajne równiny. Chciałem zachować to miejsce dla siebie, ale ponieważ nic innego mi nie pozostało - oddaję je wam." - tak brzmi gruzińska wersja jednego z najstarszych kaukaskich podań o stworzeniu i podziale świata przez Boga, która może posłużyć za charakterystykę Gruzji i mentalności jej mieszkańców.
Od czasu powstania zespołu w 1984 roku kieruje nim Akhmed Ambalia. Mali tancerze prezentowali się publiczności na setkach krajowych i zagranicznych koncertów, m.in. w Moskwie, Petersburgu, Bułgarii, Niemczech, Czechach i Rumunii.
W repertuarze grupy znajdują się tańce związane z wieloma regionami Gruzji. Tradycyjnie mali chłopcy już od najmłodszych lat są uczeni tańców prezentujących męskie cechy: odwagę, siłę, waleczność.
Kartuli jest tańcem ukazującym pełną szacunku rycerskość gruzińskich mężczyzn wobec kobiet. Ajaruli należy do tańców charakterystycznych, a jego figury oddają siłę i wytrwałość Adżarów. Oryginalny taniec o nazwie Svanuri, wywodzący się z folkloru najstarszej prowincji - Swaneti - jest wykonywany jedynie przez mężczyzn. Tylko młoda solistka tańczy jeirani, specyficzny taniec miejski. Pozostałe dzieci natomiast wykonują partsę, jeden z najstarszych tańców gruzińskich. Khanjluri to taniec z mieczami i nożami opisujący zejście wojowników z gór. Kolkhuri suite jest składanką fragmentów różnych tańców, pochodzących z okresu bohaterskich walk z armiami najeźdźców. Mtiuluri jest szybkim, lecz harmonijnym tańcem odważnych i surowych kaukaskich górali. Tancerze tworzą piękne koła i urzekają publiczność niezwykłą ekspresją swych ruchów.

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?