PROSVETA - Bośnia i Hercegowina

Bosnia and Herzegowina

Zespół przyjechał z niewielkiego miasteczka Rudo, położonego nad rzeką Lim, malowniczo wijącą się wśród gór. Miasteczko znajduje się ok. 150 km od Sarajewa, tuż przy granicy z Jugosławią.
Zespół powstał przy Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym, którego historia sięga roku 1909. Działalność Towarzystwa była przerywana pierwszą i drugą wojną światową. Po II wojnie zespół został reaktywowany pod nazwą MŁODOŚĆ, a następnie - po utworzeniu w Rudo Domu Kultury PROSVETA - powrócił do dawnej nazwy. Okres największej aktywności zespołu to lata 1960-1980. W tym czasie grupa reprezentowała wielokrotnie swój kraj na festiwalach i koncertach, m.in. we Francji, w Hiszpanii i Niemczech, a także w wielu miastach byłej Jugosławii. Obecnie Towarzystwo liczy ponad 100 członków, pracują¬cych w sekcjach: muzycznej, tanecznej i teatralnej. Działania wojenne na terenie Bośni w ostatnich latach znacznie ograniczyły aktywność Towarzystwa, ale nie spowodowały jej zawieszenia. Do Nowego Sącza przyjechała najmłodsza grupa, która przedstawi nam zabawy dziecięce, tańce i pieśni serbskie oraz jugosłowiańskie.

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?