HONAJ

Polska

Zespół Regionalny HONAJ został założony w kwietniu 2007 roku z inicjatywy działaczy Związku Polskiego Spisza przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Prezentuje tańce, śpiewy i zabawy oraz tradycyjne prace i obrzędy polskiej części Spisza. Jest to historyczny i etnograficzny region przecięty polsko-słowacką granicą. Polska część jest niewielka (ok. 200 km2) i z trzech stron - od zachodu, północy i wschodu - okala ją Podhale. Od strony południowej przebiega granica państwowa, za którą rozciąga się znacznie większa część Spisza. Kultura ludowa Spisza ma pochodzenie góralskie, ale przez stulecia została poddana wpływom węgierskim i słowackim, co zaowocowało unikatową kulturą. Spiszacy mają niepowtarzalny ubiór ludowy oraz specyficzny sposób budowania wsi i zagród. Cechami wyróżniającymi Spiszaków są również gwara, muzyka i tańce. Wieś Dursztyn, z której pochodzą dzieci tańczące w zespole oraz kapela, to najbardziej urokliwa miejscowość polskiego Spisza. Leży na wysokości 710-740 m.n.p.m. na zachodnim skraju Pienin Spiskich, u podnóża ich najwyższego szczytu - Żaru, w siodle między wzgórzami Honaj i Czerwoną Skałą. Liczy ok. 500 mieszkańców.
HONAJ uczestniczył dotychczas w wielu przeglądach i konkursach (Niedzica, Łopuszna, Ludźmierz, Bukowina Tatrzańska), prezentując tańce i pieśni oraz widowiska folklorystyczne („Ogrywanie Moji", „Wykopki u ryftorza", „Po odpuście", „Na borówki"). Każdego roku HONAJ bierze udział w „Spiskiej Watrze" i „Spiskich Zwykach," organizowanych w Niedzicy oraz przeglądach zespołów folklorystycznych organizowanych w Łopusznej. W 2008 roku został laureatem na Międzywojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów „Taneczny Krąg" w Przemyślu, natomiast w 2009 roku występował na Międzynarodowym Festiwalu Folk Fiesta - Nysa oraz na XXXIII Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce.
Instruktorem i choreografem zespołu tanecznego jest pani Maria Wnęk, kierownikiem kapeli pan Leszek Szewczyk, natomiast kierownikiem głównym jest pani Stanisława Sołtys.

 
 

 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?