PNIOKI

Polska

Zespół Regionalny Pnioki powstał przy Zespole Szkół Publicznych w Sadku-Kostrzy w 2004 roku z inicjatywy dyrektora szkoły, Haliny Gocal i instruktorki, Marii Wójtowicz.
W pieśniach, tańcach, zabawach i grach kultywuje tradycje regionu Lachów Szczyrzyckich. Region ten od strony północnej i północnego zachodu graniczy z Krakowiakami Wschodnimi, a od południowego zachodu z Zagórzanami. Południowy wschód to sąsiedztwo Lachów od Dobrej i Limanowej. Nazwa oznacza rdzennych mieszkańców wsi, którzy znają zwyczaje i tradycje swojego regionu.
Zespół corocznie uświetnia szkolne i środowiskowe uroczystości, ciesząc się dużą popularnością. Do tej pory przygotował i wystawił dwa programy sceniczne („Jak roz kawalyrka na zabowo do remizy sła" - II miejsce na „Limanowskiej Słazie" w 2007 roku oraz wyróżnienie na XXXII Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce w 2008 roku; „Jak to przed   weselom Kaśki było” - I miejsce na „Limanowskiej Słazie” w 2008 roku).
W latach 2006-2007 zespół realizował programy finansowane przez MEN, dzięki którym członkowie brali udział w warsztatach regionalnych tańca, śpiewu, haftu, bibułkarstwa oraz gotowania i przyrządzania tradycyjnych potraw.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?