SMP AL IZHAR PONDOK LABU - Indonezja

Indonesia

Zespół Smp Al Izhar Pondok Labu pochodzi z Dżakarty, stolicy Indonezji. W muzyce i śpiewie pielęgnuje on oryginalną kulturę Indonezji. Dotychczas zespół wystąpił na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach (Indonezyjski Konkurs Tańca 2005, Indonezyjska Misja Kulturalna w Tailandii 2006, Międzynarodowy Festiwal Dziecięcego Folkloru i Zabaw Ludowych w Yilan – Taiwan 2007).
Publiczność festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć tańce z różnych regionów Indonezji, np. taniec Saman ku czci Wszechmocnego (region Aceh), taniec Yapong (środkowa Jawa), taniec dziewcząt z wachlarzami Kipas Makasar (południowe Sulawesi) oraz taniec Rantak prezentujący umiejętności samoobrony bohaterów (zachodnia Sumatra). Charakterystycznym jest taniec Rapai Gelang wykonywany przez tancerzy z tamburynami. Celem tego tańca jest budowanie więzi wspólnotowych oraz szerzenie islamicznych nauk „syiar”.
Na festiwlau zespół zaprezentuje oryginalny styl gry zwany Gamelan. Wywodzi się on z Jawy i wymaga odpowiedniego zestawu instrumentów, m.in. ksylofonu, bębnów, gongów, a w niektórych przypadkach instrumentów strunowych i fletów. Zespół grający w stylu Gamelan jest zawsze nastrojony w jednej z dwóch skali: stara skala pentatoniczna slendro lub młodsza siedmiotonalna pelog. Każda z nich tworzy niepowtarzalny nastrój oraz ma swoje zastosowania w muzycznym repertuarze. Nastrój tudzież koloryt jest również osiągany poprzez użycie trzech głównych modusów wplecionych w każdą ze skal. Najbardziej wyrafinowaną odmianą Gamelan jest ta pochodząca ze środkowej Jawy (miasta Yogyakarta i Surakarta). W prostszych odmianach Gamelan jest również znany na innych wyspach Indonezji, od południowej Sumatry po Sulawesi i Kalimantan.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?