GYIMES - Rumunia (Czangowie)

Romania

Zespół prezentuje tradycyjną kulturę regionu Gyimesközéplok, leżącego pomiędzy historycznymi krainami Siedmiogrodu i Mołdawii. Jest to obszar, z którego wywodzi się grupa etniczna Czangów, będących madziarsko-języczną mniejszością. Aż do połowy XX wieku, mniejszość ta była w stanie zachować swoje tradycje i obyczaje w niemalże czystej formie. Kultura Czangów jest wyjątkowa i unikalna, ponieważ stanowi mieszankę elementów lokalnych z tymi, które poprzez wieki napłynęły z Bałkanów i Europy Środkowej. Dopiero w XX wieku Czangowie przestali nosić tradycyjne stroje a ich zwyczaje zaczęły powoli zanikać.
Historia zespołu zaczęła się w 1998 roku od lekcji tańca udzielanych 22 uczniom szkół podstawowych z regionu Gyimesközéplok. Z czasem dzieci pokochały zajęcia taneczne prowadzone w bezstresowej atmosferze oraz pełne pasji dla odkrywania własnych kulturowych korzeni. Obecnie, ok.400 małych tancerzy z regionów Gyimesközéplok i Gyimesbükk uczestniczy w projekcie ożywienia kulturalnego, w jaki przerodziły się lekcje tańca. Wiele z nich podjęło się nauki gry na tradycyjnych instrumentach, co zaowocowało powstaniem zespołu Tüske, który zarówno występuje sam jak i towarzyszy grupie tanecznej na festiwalach i konkursach.
Zespół kładzie duży nacisk na ochronę i ożywienie tradycji Czangów. Stara się angażować również rodziców w takie tradycyjne obyczaje jak jasełka, obrzędy płodności, malowanie pisanek, itp.
Od 2000 roku zespół organizuje doroczny Festiwal Dnia Dziecka, podczas którego dzieci prezentują to, czego nauczyły się w ciągu ubiegłego roku.
Kierownikiem zespołu jest Zsuzsanna Varga.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?