ZELTA SIETINS - Łotwa

Latvia

Założony w 1958 roku w Rydze - “Zelta sietiņš” - jest największym łotewskim dziecięco-młodzieżowym zespołem folklorystycznym. Obecnie liczy 300 dziewczynek i chłopców w wieku od 3 do 18 lat, którzy dwa razy w tygodniu spotykają się na lekcjach nie tylko tradycyjnego łotewskiego tańca, ale także podstaw tańca klasycznego i nowoczesnego, gry aktorskiej i śpiewu. “Zelta sietiņš” uczestniczył w licznych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych rozsławiając łotewski taniec i zachwycając wielu tanecznych fanów w Estonii, Rosji, Finlandii, Polsce, Bułgarii, Niemczech, Japonii, Austrii, Kanadzie, USA, Rumunii, Francji, Brazylii, Macedonii, Danii, Wielkiej Brytanii, Maroko, Grecji, Chinach, jak również na Litwie, Białorusi,  Ukrainie, Węgrzech, Cyprze.
Swoją nazwę zespół zaczerpnął z gwiazdozbioru Byka, którego jasna gromada gwiazd, znana jako Siedem Sióstr, nazywana na jest po łotewsku „sietiņš” (sitko). Siedem Sióstr można zobaczyć na niebie wczesną wiosną przed wschodem słońca lub późnymi zimowymi wieczorami. Gromada wygląda jak siedem jasnych gwiazd, ale w rzeczywistości jest ich tysiące… podobnie jak w pięćdziesięcioletniej historii zespołu, w którego 7 grupach tańczyło do tej pory ponad dziesięć tysięcy tancerzy.
Na Festiwalu zobaczymy dzieci w wieku od 11 do 13 lat z grupy III (zielonej) i IV (niebieskiej), które w dwóch częściach (prac i wypoczynek), zaprezentują łotewskie tańce narodowe symbolizujące symbiozę człowieka z naturą.
Kierownikiem zespołu jest: Mairita Ramza.

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?