MAJERANKI

Polska

Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI działa przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Rabce Zdroju. Stowarzyszenie powstało przed dwoma laty, a jego głównym celem jest kultywowanie i promocja tradycji kulturowych regionu - duchowych, materialnych i społecznych - poprzez organizację imprez regionalnych, spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, prowadzenie zespołów folklorystycznych, a także warsztatów z zakresu sztuki i rękodzieła ludowego. Stowarzyszenie zrzesza lokalnych twórców ludowych, folklorystów, etnologów, a także... miłośników i hodowców koni. Przy Stowarzyszeniu działają dwa zespoły folklorystyczne - nasze MAJERANKI oraz Młodzieżowy Zespół Regionalny im. Jana Janoty.
W zespole MAJERANKI - będącym rówieśnikiem Stowarzyszenia - tańczą dzieci z Rabki Zdroju, Chabówki, Skawy, Skomielnej, Rdzawki, Spytkowic i Olszówki - w sumie około 80. dzieciaków zakochanych w urodzie swojej ziemi. Przy zespole działa również szkółka gry na instrumentach ludowych, prowadzona przez Jakuba Rusieckiego. Chociaż działają od niedawna, MAJERANKI mają już na swoim koncie wiele sukcesów i występów, także poza granicami kraju, m.in. na Węgrzech, Słowacji w Austrii i we Włoszech. Oprócz tradycyjnych dla folkloru Podhala Niżnego zabaw, gier i wyliczanek dziecięcych, połączonych śpiewem i tańcem - mają w repertuarze także kolędy i pastorałki ludowe, a w 2006 roku wykonały rekordową w Rabce Zdroju palmę wielkanocną, liczącą ok. 27 metrów, stwarzając zarazem poważną konkurencję dla twórców z okolic Lipnicy Murowanej.
Założycielką i kierownikiem zespołu jest Dorota Majerczyk - folklorystka i etnolog, a kierownikiem kapeli znany nie tylko na Podhalu muzyk - Piotr Majerczyk.

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?