DENIZIL - Turcja

Turkey

Zespół został założony 6 lat temu w mieście Denizli w tureckiej Anatolii, jednej z najprężniej rozwijających się prowincji basenu Morza Egejskiego.
Ślady bytności człowieka na tych ziemiach sięgają 5500 lat p.n.e., a samo miasto zostało założone ok. 260 roku p.n.e. W okolicy znaleźć można liczne zabytki z czasów starożytnych, m.in. świątynię Apollina oraz martyrium św. Filipa, apostoła Jezusa. Turystów z całego świata przyciąga niezwykły cud natury - wapienne tarasy Pamukkale, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Do najpopularniejszych tańców tureckich należą: zeybek, hora, horon, bar, halay i teke. Zeybek wykonywany przez mężczyzn symbolizuje dzielność, uczciwość i determinację, natomiast przez kobiety - wdzięk i harmonię. Hora to stary taniec tracki, pełen życia, radości i entuzjazmu. Horon to grupa tańców regionu Morza Czarnego. Taniec bar, popularny we wschodniej Anatolii, symbolizuje uczciwość i odwagę, natomiast halay tańczony w północno-wschodniej i środkowej części regionu - przyjaźń i miłość. Teke to grupa tańców basenu Morza Śródziemnego, w których znaleźć można elementy żartobliwego naśladowania zwierząt.

Zespół DENİZLİ prezentuje m.in. teke oraz zeybek - tańce regionu Anatolia, które wyrażają najważniejsze ludzkie uczucia i emocje: przyjaźń, miłość, entuzjazm, odwagę... Prezentacjom scenicznym zespołu towarzyszy muzyka grana na instrumentach o egzotycznych nazwach: baĝlama (instrument strunowy, powszechnie używany w Turcji), kaval (rodzaj pasterskich dud, o niezwykle interesującym, uwodzicielskim brzmieniu) oraz damul (instrument perkusyjny).
Zespół prezentuje się na scenie w pięknych, ręcznie zdobionych strojach. W dniu narodowym zaprosi słuchaczy na degustację potraw regionalnych oraz do wspólnej nauki tańców tureckich.
Kierownikiem zespołu jest Nesrin Yalçin.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?