MAJOWY WIERCH

Polska

Zespół MAJOWY WIERCH przyjechał na Festiwal ze Spisza, historyczno-geograficznej krainy, usytuowanej w północnej Słowacji i południowej Polsce, w kotlinach Popradu i Homadu, otoczonych pasmami górskimi. Zespół działa w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kacwinie, wsi będącej ostoją kultury spiskiej, której przejawem są żywa do dzisiaj oryginalna gwara oraz strój ludowy.
Nazwa miejscowości pochodzi z języka niemieckiego - od słowa Katzwinkel co oznacza koci zakątek. Otwarcie pierwszego przejścia ze Słowacją i budowa Zapory Czorsztyńskiej spowodowały znaczne ożywienie turystyczne w tym regionie. Kacwin pełen jest przyrodniczych i historycznych osobliwości, udostępnionych zwiedzającym, takich jak: naturalne wodospady, zabytkowy kościół z XV wieku, przydrożne kapliczki, drewniane spichlerze oraz stara zabudowa wiejska, typowa dla Spiszą.
Zespół, który istnieje od 2000 roku, uczestniczy w ważnych dla kultury regionu impre¬zach: Spiskich Zwykach, Spiskiej Watrze, Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej, Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, Zamagurskich Folklorynych Slavnostiach w Czerwonym Klasztorze, a także w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. Zespołowi towarzyszy spiska kapela ludowa w tradycyjnym składzie.
Repertuar MAJOWEGO WIERCHU obejmuje pieśni i tańce, charakterystyczne dla folkloru polskiego Spisza. Podczas Święta Dzieci Gór wykonany zostanie program pt. „Tańcuj, Tańcuj", na który złożą się dziecięce zabawy nad brzegiem rzeki oraz tańce: czardasze, polki, chodzony, kulawy, kółecko oraz kowol. W swoim dniu narodowym zespół zaprezentuje sprzęty gospodarstwa domowego tradycyjnej izby spiskiej, m.in. kołyskę, kądziel, skrzynię, naczynia, ubrania, itp. oraz zaprosi na degustację potraw regionalnych.
Założycielem i kierownikiem zespołu jest Anna Cisak, choreografem Maria Wnęk.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?