JEDLICKI

Polska

Zespół przyjechał z miejscowości Pewel Wielka, wsi położonej w gminnie Jeleśnia, w obrębie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Prezentuje folklor Górali Żywieckich. Do dziś Pewel Wielka jest żywym ośrodkiem kultury ludowej, szczególnie znany wy¬robu drewnianych zabawek ludowych - karuzel, koników, ptaszków, koni na biegunach oraz kwiatów i bukietów z bibuły. W Pewli Wielkiej odkryte zostały najstarsze ślady działalności hutniczej wytopu rudy żelaza pozyskiwanej w hucie czynnej do schyłku XVII wieku. JEDLICKI istnieją od 10 lat. Specjalizują się w prezentacji starych zabaw dziecięcych oraz tańców Żywiecczyzny. Zespół uczestniczył w wielu festiwalach i przeglądach od gminnych do ogólnopolskich. Jest laureatem III miejsca w Przeglądzie Jasełek w Łodygowicach, I miejsca w VI Regionalnym Przeglądzie Obrzędowym w Katowicach oraz Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Istebnej. Na swym koncie ma również koncerty w Czechach i Austrii, na Słowacji oraz udział w programach zarejestrowanych przez TVP Katowice.
W programie przygotowanym na Święto Dzieci Gór zaprezentowane zostaną zabawy:
nitka, pietrusecka i kolory oraz tańce żywieckie, m. in. obyrtka oraz koło.
Obyrtka to najbardziej znany taniec górali żywieckich, tańczony przez pary krążące dookoła wspólnej osi i jednocześnie posuwające się po linii koła.
Koło to korowód par prowadzony przez tancerza w pierwszej parze, na którego hasło zmieniany jest kierunek korowodu - od zgodnego z ruchem wskazówek zegara, po przeciwny. Tancerze tworzą również linie proste, ósemki, mosty.
Kierownikiem zespołu jest Maria Dybek.

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?