RZEPIOKI

Polska

Zespół przyjechał na Festiwal z regionu zwanego Pogórzem (dawniej zwanego Podgórzem) - obszaru zamieszkałego przez grupę etnograficzną Pogórzanie. Gmina Rzepiennik Strzyżewski leży na terenie Pogórza Ciężkowickiego, przy jednej z dróg wiodących z Biecza do Krakowa, uważanej za jeden z najstarszych traków w tym rejonie. Rzepiennik posiada jeszcze sporo cech wsi tradycyjnej. Zachowało się tu wiele dorocznych zwyczajów i obrzędów. Liczne grupy i zespoły folklorystyczne oraz obrzędowe dbają o zachowanie kultury przodków, jednym z nich jest Dziecięcy Zespół Regionalny RZEPIOKI. Historia zespołu sięga roku 1963. Powstała wtedy grupa dorosła, obecnie licząca 30 osób, a w 1992 utworzona została grupa dziecięca, obecnie licząca 40 osób.
W programach zespołów prezentowany jest przede wszystkim folklor Pogórza: stare gry i zabawy dziecięce, piosenki, przyśpiewki, zwyczaje, obrzędy i tańce regionalne. Zespół oraz towarzysząca mu kapela wielokrotnie uczestniczył w przeglądach i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia m.in. w Łoniowej, Jastrzębi, Rabce Łowiczu.
Podczas Święta Dzieci Gór zespół zaprezentuje program zatytułowany „Pokozcie, co umicie". Zobaczyć będzie można zabawy ruchowe: z powrozem, drągiem-kijem, wicie wianków oraz przyśpiewki i tańce pogórzańskie: drąg, furtok, polka suwana, polka uciekana, sabasówka, uciekana, polka do boku.
Kierownikiem zespołu, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim z siedzibą w Rzepienniku Suchym, jest Jadwiga Bryndal.

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?