KURPIE

Polska

Kurpie to region położony w północno-wschodniej części Mazowsza, nazwanego przez wybitnego etnografa i kompozytora, Oskara Kolberga, Mazowszem Starym. Nazwa Kurpie pochodzi od łyczanego obuwia noszonego dawniej przez miejscową ludność. Znajduje się to kompleks leśny o powierzchni ok. 800 km2, zwany Kurpiowszczyzną Zieloną. Kurpiowszczyzna to niezwykle interesujący ośrodek oryginalnej i świetnie zachowanej kultury ludowej Kurpiów. Ta odrębność wynika ze specyficznych warunków życia. Mieszkańcy tych ziem trudnili się przede wszystkim bartnictwem, rybołówstwem, myślistwem i rudnictwem. Trudne warunki życia w puszczy wywarły wpływ na kulturę jej mieszkańców. W rzeźbie, wycinankach i haftach pojawiają się motywy roślinne i zwierzęce. Charakterystyczne tańce kurpiowskie to konik, żuraw, wilczek i zajączek. Dziecięcy Zespół Regionalny prowadzony jest od 1966 roku przez Powiatowy Dom Kultury w Ostrołęce, od 1983 roku - Wojewódzki Ośrodek Kultury, przemianowany po zmianach administracyjnych na Ostrołęckie Centrum Kultury. Początkowo zespół miał charakter regionalny i prezentował jedynie folklor Kurpiów I Puszczy Zielonej. Tradycyjne sposoby tańczenia i śpiewania były przekazywane w zespole z pokolenia na pokolenie. Równie pieczołowicie kolekcjonowano dla potrzeb zespołu autentyczne stroje kurpiowskie, szczególnie kobiece, kupowane od mieszkanek wsi Kurpiowszczyzny. Celem zespołu wciąż jest propagowanie folkloru Ziemi Kurpiowskiej, ma on jednak w swoim repertuarze również pieśni i tańce innych regionów oraz u tańce narodowe.
KURPIE na swym koncie mają wiele podróży artystycznych, m.in. po Białorusi, Rosji, Bułgarii, Włoszech, Litwie, Niemczech i Słowacji. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Jacek Wójcik, natomiast kierownikiem muzycz¬nym Witold Krukowski.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?