JUNG YEON HEE - Korea

Korea, Republic of

Dzieci z zespołu JUNG YEON HEE mieszkają w miasteczku Sung Dong Gu położonym nad rzeką Han w odległości ok. 20 km od stolicy kraju, Seulu.
Tradycyjna muzyka koreańska jest niezwykle ekspresyjna i pełna emocji, w dużej mierze oparta na improwizacji. Jej cechą charakterystyczną jest stopniowe, w odróżnianieniu od muzyki cywilizacji Zachodu, przechodzenie od wolnych do szybkich temp.Do najpopularniejszych instrumentów dętych należą: piri i taepyengso (rodzaje oboju), danso (flet), hun (okaryna), strunowych rozmaite cytry: gayageum, geomungo, ajaeng, perkusyjnych buk jangu (bębny) oraz pyeonjong (dzwonki). Koreańskie zabawy ludowe wywodzą się z obrzędów i rytuałów szamańskich: z yeonggo (przywoływania duchów przez dźwięk bębnów), dongmaeng (obrzędu związanego związanego ze żniwami) i mucheon (tańca ku niebu).
Tradycyjnym koreańskim strojem jest hanbok, na który składają się spódnica lub spodnie i oraz suknia. Różne rodzaje hanboka - od prostego, codziennego użytku, po bardziej bogaty, noszony podczas ślubów oraz innych szczególnych okazji, odzwierciedlały status społeczny i majątkowy.
Zespół JUNG YEON HEE zaprezentuje kilka ludowych tańców z okolic Seulu. Taepung-Mu to taniec pokoju, wywodzący się z obrzędów szamańskich, w którym tancerze przedstawiają piękno koreańskich dziewcząt w tradycyjnych strojach. W changgo żywiołowe i pełne życia ruchy tancerzy podkreślane są przez rytm bębnów. W tańcu buchae występujący na przemian otwierają i zamykają wachlarze, a punktem kulminacyjnym jest uformowana przez tancerzy figura, naśladująca poruszający się na wietrze kwiat. W tańcu buk od instrumentalistów, towarzyszących zespołowi wymagana jest niezwykła biegłość w grze na bębnach, stąd zapewne wywodzi się opinia o nim jako o jednym z najtrudniejszych tańców.
Zespół istnieje od 1991 roku, a jego założycielem i kierownikiem jest Jung Yeon Hee, od której nazwiska zespół przyjął nazwę.

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?