AL ZYTON - Izrael

Israel

Galilea to historyczna kraina w północnym Izraelu, między Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan. Jest najbardziej żyzną częścią kraju, rosną tu oliwki, figi, daktyle, winorośle, a na tarasowych polach obfite plony daje pszenica i jęczmień. Jednak to nie z tego względu jest miejscem tak niezwykłym, decyduje o tym niespotykane nigdzie indziej bogactwo religijnego dziedzictwa. Na tych obszarach od wieków żyją obok siebie Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie, swoją śwlętą górę Karmel mają tu bahaici, możemy tu także spotkać wioski tajemniczych druzów, którzy w swoich wierzeniach łączą wątki trzech wielkich religii.
Zespół AL ZYTON, którego nazwa w języku polskim oznacza drzewko oliwne, pochodzi z wioski Nujidat i działa przy centrum kultury Albadia, którego celem jest upowszechnianie i opieka nad arabsko-beduińskim dziedzictwem kulturowym. Dzięki działalności tej instytucji Żydzi i Arabowie z Izraela, a także zagraniczni turyści mają szansę poznania zwyczajów beduińskich, mogą zobaczyć tradycyjną ceremonię tatuowania henną, tkackie rękodzieło, wypiek chleba typu pita, wyrób fletów i bębnów, a także ceremonię parzenia kawy. Grupa zaprezentuje nam stroje, tańce oraz muzykę beduinów, pasterskiej ludności koczowniczej, zamieszkującej pustynie Bliskiego Wschodu oraz północnej Afryki. Beduini, czyli „mieszkańcy pustyni, to ludzie niezwykle ceniący swoją wolność, podstawą ich struktury społecznej jest rodzina, która łączy się z innymi w grupy rodzin, rody i plemiona. Zajmują się oni hodowlą owiec, kóz, koni oraz bydła, wielbłądy zaś umożliwiają im podejmowanie dalekich wędrówek. Pomimo ogromnych zmian cywilizacyjnych w ostatnich kilkudziesięciu latach, nadal można spotkać plemiona beduińskie żyjące dokładnie w taki sam sposób, jak kilkaset lat temu. Na Festiwalu AL ZYTON pokaże m. in. dabkę, tradycyjny taniec arabski, będący 3 zasadniczą częścią uroczystości weselnych.
Kierownikiem zespołu jest Amen Kassem.

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?