SARDARAPAT - Armenia

Armenia

Grupa SARDARAPAT przyjechała z Armenii, azjatyckiego państwa, położonego na południowych zboczach Kaukazu. Republika Armenii jest jedynie niewielką częścią historycznej krainy o tej nazwie, obejmującej m. in. tereny dzisiejszej Turcji aż po Eufrat oraz północną Mezopotamię.
Kraj ten szczyci się niezwykle bogatą kulturą i uważany jest za jedną z najstarszych cywilizacji świata. Sztuka ludowa wywodzi się z przedchrześcijańskich, żagańskich obrzędów, zwyczajów i zabaw. Początki tańca ormiańskiego sięgają 2500 lat wstecz. Wyróżnić można 3 zasadnicze jego nurty: rytualny, religijny oraz związany i życiem codziennym. Tańce dziewcząt są płynne i pełne wdzięku, a ruchy rąk niezwykle plastyczne. Kontrastują z nimi tańce mężczyzn, pełne żaru i dumy, a całości dopełnia bogactwo strojów. SARDARAPAT to dziecięco-młodzieżowy zespół, prowadzony od 1981 roku przez Centrum Kultury Ministerstwa Obrony Republiki Armenii w Erewaniu. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych (w ponad 15 państwach, m.in. w Gruzji, Bułgarii, Rosji, Francji, Hiszpanii, we Włoszech i na Ukrainie). Ma w swoim repertuarze wiele ludowych i tradycyjnych tańców oraz pieśni, nie tylko z okolic Erewania, ale również innych części kraju.
Do tańców wykonywanych przez zespół należą: bert, tsap par, kintoner, enzeli, ishckanapar, kochari, ver-veri, artsakh, shalako i hoviv. Równie egzotycznie brzmią nazwy używanych instrumentów: shevi (tradycyjny flet pasterski, wykonany z trzciny lub drewna), doudouk (instrument dęty o miękkim i delikatnym brzmieniu), zourna (górski instrument dęty, którego przenikliwe brzmienie usłyszeć można na weselach i innych uroczystościach), dehol (instrument perkusyjny - podwójny bęben, z którego dźwięki wydobywają się poprzez uderzenia dłońmi lub pałkami). Założycielem i szefem artystycznym zespołu jest Murad Hakobyan.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?