ROZMARIJA - Słowacja

Slovakia (Slovak Republic)

Zespół ROZMARIJA przyjechał z Preszowa, który jest centrum administracyjnym i kulturalnym regionu Śariś leżącego we wschodniej Słowacji. Najwcześniejsze pisemne informacje o mieście pochodzą z XIII wieku. Pierwszymi osadnikami już w VI wieku byli Słowianie, którzy wraz z przybyłymi w XI wieku plemionami węgierskimi i germańskimi zamieszkali tę ziemię, historycznie zwaną Ugrią. Wiek XV i XVI to czas świetności Preszowa, rozwija się on wtedy dynamicznie dzięki przywilejom cechów rzemieślniczych oraz w wyniku przymierza zwanego Pentapolitana, które zrzeszało także cztery inne miasta: Sabinów, Koszyce, Lewoczę i Bardejów. To właśnie wtedy miasto nazywane byto Kwitnącym Preszowemcy oraz Małym Wiedniem. Wskutek wielości wpływów: słowiańskich, germańskich i węgierskich, powstała niezwykle bogata kultura, charakteryzująca się rodnością strojów, obyczajów i języka. Dialekt, którym posługiwali się w dawnych czasach mieszkańcy regionu Sariś, jest używany także dzisiaj.
W1992 roku, powstał przy centrum wolnego czasu ABC, dziecięcy zespół folklorystyczny ROZMARIJA. Obecnie wraz z grupą dorosłą liczy on 120 osób w weku od 5 do 60 lat.Oprócz tańców i muzyki z regionu Saris, zespół prezentuje także folklor z regionów Zemplin i Abov oraz folklor góralski. Do tej poty ROZMARIJA przygotowała 5 premierowych programów, które pokazywała na licznych festiwalach na Słowacji, jak również poza jej granicami, m in. w Szwecji, we Włoszech, na Litwie, w Portugali, Turcji oraz Hiszpanii. Na swoim koncie ma także udział w międzynarodowych festiwalach dziecięcych zespołów folklorystycznych w Vychodnej i Bratysławie. W 2004 roku zespół wydał swoją pierwsza płytę zatytułowaną „Jak miło jest rosnąć".
Podczas tegorocznego Święta Dzieci Gór grupa zaprezentuje tańce, zabawy i pieśni regionalne, próbując włączyć do aktywnego uczestnictwa także festiwalową pubiczność. Będziemy mogli podziwiać m. in. takie tańce jak: śariśska polka, muj frajir na vojne, my bratove czy metlowy tanec oraz zabawy: raslavicka zabava i pod śmikńu.
Inicjatorką powstania zespołu oraz jego kierownikiem jest Dana Kovalakava.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?