MALI GORNKOWIANIE

Polska

Podhale - region skąd przyjechali Mali Gronkowianie - charakteryzuje się surowym klimatem, skalistymi glebami i równocześnie pięknem niepowtarzalnej przyrody. Ludność od lat trudniła się tu hodowlą i wypasem owiec. Warunki naturalne ukształtowały nie tylko osobowość mieszkańców, ale także charakter miejscowej kultuiy. Podhalańska gwara, muzyka, obrzędy, sztuka ludowa i zdobnictwo od dwustu lat wzbudzały powszechne zainteresowanie swoją odmiennością, bogactwem, barwnością. Podziw, z jakim - zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku - odnoszono się do kultury góralskiej, w ogromnym stopniu przyczynił się do rozbudzenia świadomości etnicznej mieszkańców tego regionu, dostrzeżenia swojej odmienności kulturowej i docenienia zarówno wartości tkwiących w dawnym sposobie życia, zwyczajach, jak i piękna w przedmiotach tworzonych ręką przodków. Dlatego też górale podhalańscy są wyjątkowo mocno przywiązani do tradycji, którą w sposób w pełni świadomy kultywują i starają się upowszechniać. Temu służy m.in. działalność różnego typu stowarzyszeń regionalnych, czy praca w różnego typu zespołach artystycznych - muzycznych, tanecznych, obrzędowych czy teatralnych.
Mali Gronkowianie rozpoczęli działalność w 1996 roku. W swoich programach ukazują spontaniczne zabawy dziecięce połączone ze śpiewem i tańcami, obrzędy związane ze świętami dorocznymi i rodzinnymi. Zespół prezentował się wielokrotnie nie tylko na swoim terenie, ale także podczas koncertów gościnnych w innych regionach Polski.

Kierownikiem grupy jest Kazimierz Zarębczan.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?