SZCZĘSLIWE DZIECIŃSTWO - Tataria

Mongolia

Zespół "Szczęśliwe Dzieciństwo" przyjechał z Kazania stolicy Tatarii - kraju położonego nad środkową Wołgą i doliną Kamą. Kazań został założony 1177 r. przez osadników bułgarskich i od końca XIII w. nosił nazwę Bułgaral-Dżadid (Nowy Bułgar). Pełni rolę twierdzy granicznej chroniącej tzw. Bułgarię Wołżańsko-Kamską, a po podbiciu przez Mongołów stał się centrum Chanatu Kazańskiego. Tataria posiada bogate tradycje kultury i sztuki, w której mieszają się wpływy tureckie, mongolskie, rosyjskie.
W muzyce ludowej odnajdujemy wiele cech wspólnych z muzyką innych narodów posługujących się językami tureckimi grupy kipczackiej. Wśród gatunków najpopularniejszy jest epos (bajt). Typowe instrumentarium to bębny, flety otwarte, występuje też rodzaj drumli, zw. kobyz. Zespół „Szczęśliwe Dzieciństwo" powstał w 1978 roku. W jego skład wchodzi ok. 300 chłopców i dziewcząt w wieku od 5 do 25 lat. Zespół występował w wielu miastach Rosji, a także na Ukrainie, w Gruzji, Kazachstanie, Mołdawii, Bułgarii, Macedonii, Tunezji, na Węgrzech, we Włoszech i w Egipcie, wszędzie wzbudzając zachwyt autentyczną pasją, żywiołowością, bogactwem i różnorodnością repertuaru. „Tańczyć, aby żyć, tańczyć, aby dawać radość, tańczyć, aby pomóc ludziom stać się szczęśliwymi" - to główne motto grupy.

Kierownikiem zespołu jest Swietłana Iszkuzina.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?