GIUNESZ - Dagestan

Russian Federation

Zespół "Giunesz" ("Słoneczko") przyjechał z Machaczkały - stolicy Dagestanu, kraju położonego na zachodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Dagestan jest krajem wielonarodowościowym. Istnieje legenda o ułanie, który jeździł po ziemi z workiem języków i rozdawał je narodom. Kiedy przyjechał na Kaukaz, jego worek zaczepił się o skałę Dagestanu i rozerwał się. Języki rozsypały się po górach, I dlatego teraz mieszkańcy Dagestanu mówią 36 języ kami. Bogata i bardzo różnorodna jest kultura tej I ziemi. Większość grup etnicznych wyznaje islam. W sztuce mieszają się wpływy  tureckie, tatarskie, irańskie. Bogate są tradycje sztuki użytkowej  w wiosce Tabasaran produkuje się słynne dywany, w Kubaci srebrne ozdoby, w Bałcharze dzbany.

Zespół "Słoneczko" pow-stał w 1992 roku. jest laureatem wielu festiwali i przeglądów, m.in. Festiwalu Narodów Kaukazu Północnego (1993), Festiwalu „Dzieci Kaukazu" w Stawropolu (2000), zdobywcą Grand Prix ludowych zespołów dziecięcych i młodzieżowych w Moskwie (2002). Zespołowi towarzyszą zespół muzyki ludowej Glunduti (Dzwoneczek) oraz zespół instrumentów ludowych lułduz - zdobywcy wielu czołowych nagród na festiwalach muzycznych. Wszystkie działają przy Centrum Wychowania Estetycznego Dzieci i Młodzieży szkoły nr 11 w Machaczkale.

Kierownikiem zespołu jest Anna Giulnazarjan.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?