DUNAJEC

Polska

Zespół przyjechał z Niedzicy - jednej z najpiękniejszych wsi Polskiego Spiszą. Z etnograficznego punktu widzenia Polski Spisz zamieszkują górale spiscy. W ich kulturze materialnej można odnaleźć wpływy narodów różnych państw, w których granicach znajdował się Spisz na przestrzeni dziejów. Tak więc, oprócz elementów czysto polskich, znajdziemy elementy węgierskie i niemieckie, rzadziej słowackie, jak również i wołoskie, charakterystyczne dla całej góralszczyzny.
Niedzica zawdzięcza swą sławę obronnemu zamkowi węgierskiemu, położonemu 2 km od jej centrum, który wymieniany jest w dokumencie z 1325 r. pod nazwą Dunajec. Każdego roku u podnóża zamku odbywa się przegląd folkloru spiskiego pod nazwą Śpiska Watra. Inną, ogromną atrakcją turystyczną jest Zalew Czorsztyńsko- Niedzicki, który zdynamizował życie gospodsrcze Niedzicy i spowodował znaczny napływ turystów. Dziecięcy zespół Dunajec działa przy Szkole Podstawowej w Niedzicy. Powstał w 1996 roku.
W swoim repertuarze prezentuje spiskie obrzędy, zwyczaje, muzykę i taniec. Każdego roku uczestniczy w miejscowych imprezach folklorystycznych - Śpiska Watra i zimowe Śpiskie Zwyki. Jego największym osiągnięciem było zajęcie II miejsca na Przepatrzowinach Teatralnych w Czarnym Dunajcu w 1998 roku. Pomysły do swoich programów zespół czerpie z bogatej miejscowej kultury. Na Święcie Dzieci Gór Dunajec zaprezentuje program "Odpust na św. Bartłomiynia". Związany on jest z miejscowym kościołem św. Bartłomieja, będącym jednym z najpiękniejszych zabytków Spiszą. Ufundowany w XIV w., wielokrotnie przebudowywany, posiada wiele cennych pamiątek, m.in. odkryte w 1991 roku fragmenty czternasto- pięt- nastowiecznej polichromii.
Kierownikiem zespołu jest Elżbieta Łukuś.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?