EUN YUL MASK DANCE DRAMA - Korea

Korea, Republic of

Cechą charakterystyczną kultury prowincji Hwanghaedo są tańce w maskach, jak np. Pong Sari, Haeju, Kanryong czy Talch'um z Enuyul. Ich dokładne pochodzenie nie jest znane, wiadomo jedynie, że maski o demonicznym charakterze noszone były przez szamanów podczas tradycyjnych rytuałów odstraszania złych mocy. W okresie późniejszym demoniczne cechy masek zaczęły symbolizować rozkapryszonych mnichów i panoszących się arystokratów ciemiężących chłopów koreańskich. Z czasem na wsiach tańce w maskach stały się przedstawieniami o wymowie satyryczno - społecznej. Wykonywano je podczas ceremonii dorocznych, jak np. urodziny Buddy czy Święto Sadzenia Ryżu [Ta-no]. Taniec w maskach z Eunyul powstał przed trzema wiekami. Podczas uroczystości wykonuje się go nocą, w świetle płonących ognisk. Tradycyjnie trwał on całą noc i składał się z 12 epizodów. Każdy epizod w sensie dramaturgicznym stanowił odrębną całość. Twórcami scenariuszy, przekazywanych od wieków kolejnym pokoleniom, byli anonimowi autorzy.
Taniec cechuje improwizacja. Dzięki akcentom krytycznym w stosunku do władzy taniec Talch'um w konfucjańskim społeczeństwie koreańskim spełniał podobną rolę, jak w innych kulturach karnawał. Tańcom w maskach towarzyszą oryginalne instrumenty, jak p'iri - rodzaj bambusowego oboju, prowa¬dzącego główną melodię utworu, taep'yongso - drewniany, o ostrym, świdrującym dźwięku, kkwaenggwari- wykorzystywany w muzyce obrzędowej, ching - duży gong, wykorzysty¬wany w muzyce militarnej, szamańskiej, czy changgo - instrument perkusyjny w rodzaju bębna, nadający muzyce rytm.
Kierownikiem grupy jest Cha Boo-Hoi.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?