STAR FLINT - USA

United States

W kulturze Indian Navaho "okruchy gwiazd" są po prostu odłamkami "gwiazd", które - zanim spadną na ziemię - skrzą się na niebie, wyznaczając ludziom drogę. W przeszłości, niby niebieski kompas, pomagały ludziom odnaleźć cel ich wędrówek. Obecnie wiedza o gwiazdach wciąż jeszcze służy w przepowiadaniu pogody, rolnictwie, prognozowaniu przyszłości.
Zespół STAR FLINT [okruchy gwiazd] jest ściśle związany z kulturą plemion zamieszkujących południowo-zachodnie tereny USA - Navahów, Apaczów, Hopi i Zuni. Plemiona te, nazwane przez Hiszpanów Pueblo [Hopi i Zuni], czy Athapaskami [Apacze i Navaho] zamieszkiwały dolinę rzeki Rio Grande del Norte oraz płaskowzgórze sięgające do rzeki Małe Kolorado. Obecnie zamieszkują rezerwaty położone we wschodniej części Arizony, przy granicy z Nowym Meksykiem. Zachowały one wiele reliktów dawnej kultury [głównie lndianie Pueblo] - kult sił przyrody i słońca, skomplikowaną obrzędowość o charakterze magicznym. Charakterystyczna jest różnorodność i bogactwo rękodzieła artystycznego tych szczepów indiańskich. Rozwinęło się tu głównie tkactwo, wyroby ze srebra, bogato inkrustowane koralami, muszlami, turkusami, bogato zdobiona ceramika, koszykarstwo. Szczególną dziedziną sztuki Hopi jest drewniana figurka, lalka Katczina, bogato pomalowana i ozdobiona piórami, z pięknie opracowaną i efektownie zdobioną skórzeną maską.
Kierownikiem zespołu jest Julius R. Chavez, który pochodzi z plemienia Navahów. Znajomość tradycji, poparta wykształceniem muzycznym zainspirowały go do zaangażowania się w sprawę ochrony kultury tych ludów. W opracowaniu pieśni, tańców i kostiumów zespół korzysta z pomocy Starszyzny Plemiennej.
Zespół STAR FLINT występował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na wyspach Pacyfiku, w Europie oraz krajach Wschodu. Wszędzie przyjmowany był z entuzjazmem, nie tylko z powodu oryginalności programów
i kostiumów, ale także dzięki ogromnej sile ducha i zaangażowania cechującej tancerzy.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?