DETI GOR - Północna Osetia

Russian Federation

DETI GOR przyjechały do nas z Władykaukazu w Północnej Osetii - kraju położonego w środkowej części Wielkiego Kaukazu. Kaukaz jest regionem zamieszkanym przez wiele narodów, a jego kultura ulegała przez wieki różnorakim wpływom - asyryjsko-babilońskim, greckimi perskim czy arabskim. Rozwinęło się tu silnie rękodzielnictwo artystyczne, złotnictwo, zdobienie skór i hafciarstwo. Nic też dziwnego, że w repertuarze Deti Gor znajdują się tańce różnych narodów Kaukazu - oprócz osetyjskich, zobaczymy także tańce azerskie, gruzińskie, dagestańskie. Duża część z nich to tańce wojenne, wyrosłe z burzliwej historii tych ziem. Takim np. jest taniec "Khoroumi" - wojenny taniec gruziński, obrazujący triumf zwycięstwa na polu bitwy, osetyjski Taniec Górski" czy "Alans".Ale znajdują się tu także tańce o charakterze lirycznym, jak np. "Taniec przy strumieniu", opowiadający o miłości, wierności i walce o ukochaną dziewczynę.Tańce osetyjskie wymagają ogromnego mistrzostwa technicznego i precyzji wykonania. Sztandarowym przykładem tego typu tańca jest "Samd", który, mimo że wydaje się łatwym, wymaga od tancerza precyzyjnego wykończenia każdego gestu, idealnego połączenia symetrii i jednoczesności ruchów. Mistrzowskiej techniki tańczenia na czubkach palców wymaga również stary, osetyjski "Taniec młodości", czy - wykonywany w duecie "Taniec z nożami".
Zespół DETI GOR powstał pięć lat temu. Uczestniczył już w licznych festiwalach przeglądach folklorystycznych, m.in. w międzynarodowym festiwalu folkloru w Siofok [Węgry].
Kierownikiem zespołu jest Stanislav Kodzaev.
.

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?