JEDINSTVO - Chorwacja

Croatia

Stowarzyszenie Kultury i Sztuki JEDINSTVO w Splicie obchodziło niedawno jubileusz 80-lecia swojego istnienia. Zespoły regionalne pracujące przy Stowarzyszeniu od lat pielęgnują bogaty chorwacki folklor, opracowując dawne tańce i pieśni i prezentując je daleko poza granicami kraju. Kultura chorwacka jest bardzo zróżnicowana. W starożytności kraj zamieszkiwali Ilirowie i Celtowie. Zdobyty w 35 roku przed Chrystusem przez Oktawiana, należał do Rzymu. Z tego okresu pozostał w Splicie jeden z najpiękniejszych zabytków środkowej Europy - pałac Dioklecjana. Historia związała Chorwację również z Węgrami, Austrią i Turcją, których wpływy widoczne są także w kulturze tego kraju.
W chorwackich pieśniach ludowych przeważają pieśni jednogłosowe, ale występuje też, zwłaszcza na wyspach, śpiew wielogłosowy; szczególnym typem pieśni jest epicki recytetywny śpiew guslarów [przy wtórze gusli]. Typowe instrumenty ludowe to: dudy, sopele [rodzaj oboju], jedinka i dvojka [flety], gusła, 3-strunowa lijerica i różne odmiany tambury. Głównym tańcem chorwackim jest kolo.
Na Święcie Dzieci Gór JEDINSTVO zaprezentuje tańce z różnych regionów Chorwacji - stare, bardzo eleganckie tańce ze Splitu, pochodzące z okolic Zadaru, wykonywane przeważnie przez kobiety Raźanóko kolo, tańce z wyspy Korcula, tańce z Ba- ranja, którym towarzyszy śpiew wielogłosowy, pełne życia, z wyraźnymi wpływami węgierskimi tańce i pieśni z Medimurje, a także tańce Chorwackiego Zagórza, którym towarzyszą bogate pieśni.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?