NRUTYESHWAR - Indie

India

Grupa NRUTYESHWAR przyjechała do nas z kraju o bardzo starej i wspaniałej kulturze - kulturze, która zadziwia od wieków swoją oryginalnością, bogactwem i różnorodnością.Ta różnorodność i bogactwo są naturalne w regionie o tak wielkich kontrastach, wynikających głównie z ukształtowania geograficznego. Indie to kraj, gdzie znajdują się największe góry świata, gdzie pory deszczowe przeplatają się z okresami suszy, gdzie występują wszystkie typy roślinności i największe wahania temperatury. To kraj zadziwiający wspaniałą sztuką i rzemiosłem, w którym tradycja odgrywa do dnia dzisiejszego ogromną rolę.
Zespół NRUTYESHWAR [Bóg Tańca] powstał w 1989 roku, aby w najdalszych zakątkach świata przybliżać ludziom bogactwo kultury swego kraju. Zespół prezentuje tańce i muzykę różnych regionów Indii. Część z nich związana jest z osobami bogów indyjskich, jak np. Ram-Leela, taniec poświęcony Ramie z regionu Uttar Pradesh, Govinda- taniec związany z dniem urodzin Krishny w Maharashtra, czy Dandia - taniec poświęcony Krishnie i "popies" - jego przyjaciółkom, pochodzący z Guirat. Są w repertuarze zespołu tańce wojenne, jak Naga Dancez górzystego regionu Assam, wykonywany w strojach zdobionych ptasimi piórami, czy tańce rytualne. Podczas wielu z nich tancerze posługują się różnego typu rekwizytami - taniec Madia z Modhya Pradesh wykonywany jest w oryginalnych nakryciach głowy "mukut" zdobionych rogami, a elementem charakterystycznym tańca Ghoomerz Rajasthanu są dzbany umieszczone na głowach tancerzy.

Zespół NRUTYESHWAR uczestniczył w wielu festiwalach na terenie swojego kraju, swoją niezwykłą kulturę prezentował też w USA, Francji, Belgii, Szwajcarii i Hiszpanii.
Kierownikiem zespołu jest Shashin Mestry.

 

 

 
 
 
 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?