ROBCUSIE

Polska

Zespół przyjechał do nas z Rabki - słynnego dziecięcego uzdrowiska, położonego u stóp Gorców. Okolice Rabki zamieszkuje kilka grup etnicznych, ale zdecydowany wpływ na kształtowanie się kultury ludowej tego regionu wywarło Podhale. Do dnia dzisiejszego zachowało się tu wiele tańców, pieśni i zwyczajów, które, działające na tym terenie zespoły folklorystyczne, popularyzują daleko poza granicami kraju.
Historia dziecięcego zespołu w Rabce sięga okresu przedwojennego - w latach 1935-39 działał tu zespół, którego członkami były dzieci ze szkoły powszechnej. W1960, po reaktywowaniu rabczańskiego Oddziału Związku Podhalan, utworzono ponownie zespół dziecięcy, który w 1974 r. przyjął nazwę KROPI ANKA. Jako ROBCUSIE dzieci występują od 1998r. W swoim repertuarze zespół promuje autentyczny taniec i śpiew Podhala, ukazując rzeczywistość czasów minionych, a jednocześnie tworząc obyczajowość i kulturę dnia dzisiejszego. Dla miasta i uzdrowiska ROBCUSIE są ambasadorami kultury rabczańskiej, uświetniając swoimi występami wiele imprez i uroczystości regionalnych.
Kierownikiem zespołu jest Dorota Majerczyk.

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?