MAŁE KĘTY

Polska

Zespół przyjechał z położonego w zachodniej części województwa małopolskiego, niewielkiego miasteczka, którego dzieje sięgają 1 połowy XII wieku. Było ono ważnym punktem szlaków handlowych, prowadzących z Krakowa na Morawy i z Oświęcimia na Węgry. Brak jest jednak jakichkolwiek zapisów, dotyczących typowego dla Kęt stroju ludowego, muzyki czy tańców. Jest to teren, gdzie krzyżują się wpływy różnych regionów etnograficznych - śląskiego, opolskiego, krakowskiego, pszczyńskiego.
Zespół KĘTY powstał w 1982 roku przy Domu Kultury. Od 1990 roku działa pod patronatem Fundacji Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie. Zespół ma na koncie kilkaset koncertów, jest też laureatem kilku festiwali i przeglądów folklorystycznych, m.in. w Turcji i we Francji. Występował na terenie niemal całego kraju, jest stałym uczestnikiem Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W jego programie znajdują się tańce i pieśni Górnego Śląska, Górali Żywieckich, mieszczan żywieckich, a także krakowskie, rzeszowskie czy lubelskie. Grupa dziecięca powstała w 1998 roku i jest najmłodszą grupą naszego festiwalu, a Święto Dzieci Gór jest dla niej pierwszym tak poważnym wydarzeniem w życiu artystycznym, podczas którego zaprezentują program najbliższego im regionu - krakowskiego.Kierownikiem zespołu jest Emil Bytom.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?