ARODAFNOUSA - Cypr

Cyprus

Cypr - jedna z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego - jest państwem wielonarodowościowym, zamieszkiwanym w większości przez Greków.
W 1971 roku powstał w Nikozji zespół folklorystyczny Greków cypryjskich LYGERY. W krótkim czasie stał się on bardzo popularny nie tylko
w swoim kraju - brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych, m.in. w Belgii, Francji, Kanadzie czy Portugalii, odwiedził także Grecję, Bułgarię, Egipt.
W1995 roku przy zespole powstała grupa dziecięca ARODAFNOUSA, która dwa lata póź¬niej została laureatką festiwalu Złota Rybka w Rumunii.
W repertuarze zespołu znajdują się tradycyjne tańce Cypru, z których wiele, jak np. antikristi, syrtos, czy - pochodzący z Węgier, jeden z najszybszych tańców cypryjskich - sousta, wykonywanych było zawsze oddzielnie przez kobiety i mężczyzn. Niektóre z nich, jak stamna stały się z czasem tańcami wspólnymi. Tańce cypryjskie opowiadają o codziennym życiu mieszkańców wyspy, o ich pracy, obyczajach, radościach i smutkach. Są bardzo malownicze, pełne rytmu i melodyjności. Towarzyszą im skrzypce, lutnia, tambousia. W wielu tańcach cypryjskich dużą rolę odgrywają rekwizyty, co sprawia, że stają się one bardzo widowiskowe, np. tatsia jest tańcem, w którym napełnione wodą szklanki umieszcza się na sicie do przesiewania mąki, starając się nie uronić z nich ani kropelki. Poterka - taniec solowy, w którym tancerz ustawia na głowie piramidę ze szklanek - jest okazją do popisania się przed dziewczętami zręcznością i wdziękiem.
Kierownikiem zespołu jest Soteris Avgousti.

 

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?