LOZIOARA - Mołdawia

Moldova, Republic of

Zespół przyjechał do nas z Chisinau (Kiszyniów), stolicy Mołdawii - kraju położonego pomiędzy Rumunią a Ukrainą, w dorzeczu Prutu i Dniestru. Większość Mołdawii, znanej jako Bessarabia (od nazwy rodu wojewodów wołoskich) stanowi terytorium Rumunii, zagarnięte w 1939 roku przez Związek Radziecki. Po jego rozpadzie w 1991 roku Mołdawia odzyskała niepodległość. Siła mołdawskiej kultury opiera się na ciągłym pokoleniowym przekazie. Wielka muzykalność, zamiłowanie do tańca i śpiewu, zakorzeniona od wieków dbałość o strój ludowy - to podstawa ciągłości tradycji. Z pieśni ludowych najpopularniejsze są „doiny", wywodzące się z pieśni pasterskich oraz śpiewy hajduckie. Mołdawskim tańcom towarzyszą instrumenty dęte (typu flet, fletnia, dudy, trombity) oraz szarpane (lutnia, cymbały).
Zespół LOZIOARA powstał w 1990 roku przy gimnazjum nr 4 w Chisinau. W latach 1993-1996 był laureatem głównych nagród na festiwalu „lunosti planeti" w Moskwie. Uczestniczył także w festiwalach w Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie.
Kierownikiem zespołu jest Valentin Crudu.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?