MARGARET ROSE GROUP - Szkocja

United Kingdom

Grupa została założona w 1972 r. przez Margaret Maclnnes. Obecnie liczy ok. 100 tancerzy i jest jedną z najbardziej znanych grup szkockich. Uczestniczyła w wielu festiwalach międzynarodowych, m.in. w Rosji, Francji, Irlandii, Belgii, Holandii, Brazylii, Polsce, Egipcie i na wyspie Bali. Grupa wykonuje tańce różnych regionów i okresów, związane z historią, dawną tradycją i obyczajowością narodu szkockiego. Typowym przykładem może być Seann Triubhas, pochodzący z czasów, kiedy noszenie kiltu było zakazane przez Anglików i Szkoci musieli ubierać się w spodnie. Z XVIII wieku pochodzi Real of Tulloch, który powstał - według legendy - w pewien chłodny poranek, kiedy zgromadzeni obok kościoła ludzie zaczęli dla rozgrzewki rytmicznie przytupywać, klaskać w dłonie i tańczyć.
Grupie towarzyszy grający na dudach Duncan Mc Killop. Dudy (bagpipe) są typowym szkockim instrumentem ludowym. Muzykuje się na nich w zespołach, znane są także wojskowe orkiestry dudziarzy. Specyficznym typem szkockiej muzyki dudowej są stare melodie, zw. pibroch, wykonywane z bogato ornamentowanymi wariacjami.
Kierownikiem grupy jest Margaret Maclnnes.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?